לזוגות צעירים ומשפחות שמתחילות תהליך בניה פרטית חשוב לדעת שההחלטה לגבי בחירת מפקח הבניה שינהל את הפרויקט היא החלטה חשובה מאוד. מפקח בניה פרטית הוא איש המקצוע שאתם מאצילים עליו את עבודת ניהול כלל פרויקט הבניה, החל משלב הייעוץ לגבי בחירת הקרקע ועד להשלמת הבניה על פי כל הסטנדרטים הנדרשים, והוא יהיה האחראי הראשי להשלמת הפרויקט.

מכיוון שמפקח הבניה שלכם הוא איש המקצוע שיבצע פיקוח בניה על כל הפרויקט ויהווה את האדם שפועל להבטיח איכות בניה, חשוב שאותו מפקח בניה פרטית יחזיק במספר תכונות חיוביות שיבטיחו שפרויקט הבניה יתבצע כשורה לאורך כל שלבי הבניה. חשוב לבחור מפקח בניה שמחזיק בתכונות הבאות:

היכולת להבין את חזון לקוחותיו – שביעות הרצון שלכם מתוצאת פרויקט הבניה הפרטית יהיה תלוי רבות ביכולת של מפקח הבניה להבין את החזון שלכם לבניית ועיצוב הבית ולוודא שכל הגורמים המקצועיים, מהאדריכל שבונה את התכניות האדריכליות ועד לקבלן המבצע, יפעלו בדרך הנכונה למימוש אותו חזון. מומלץ לבחור מפקח בניה שמראה הבנה מעמיקה של הרצונות שלכם מהבניה.

בעל יחסים בינאישיים גבוהים – ניהול של פרויקט בניה היא עבודה מאוד מאתגרת ומורכבת, אחרת הייתם מבצעים את ניהול הפרויקט בעצמכם ולא מעסיקים מפקח בניה פרטית מנוסה. חלק גדול מהעבודה דורשת להתנהל מול מספר רחב של בעלי מקצוע שונים, ועוד יותר נכון להצהיר שבניה איכותית תלויה באינטראקציה יעילה בין כלל בעלי המקצוע האלו. כל מפקח בניה פרטית מנוסה כבר יודע שללא יחסים בינאישיים טובים בין מנהל הפרויקט לבעלי המקצוע, פרויקט הבניה לא ישיג את מטרותיו. מפקח הבניה חייב לדאוג לשמור על קשר רציף עם כל בעלי המקצוע, להבהיר בדיוק מה נדרש לביצוע בתהליך העבודה ולדעת להעיר על עבודה לקויה בצורה בונה. מומלץ לבחור מפקח בניה שמראה תקשורת בין אישית גבוהה.

השגת המטרות תחת מגבלות הפרויקט – כל מפקח בניה היה רוצה לעבוד בפרויקט בניה פרטית ללא לוחות זמנים, ללא הגבלת תקציב בניה וללא תקלות בניה שצצות במהלך הפרויקט. הבעיה היחידה היא, שלא קיים פרויקט בניה שכזה, ולכן, כל מפקח בניה פרטית טוב צריך לדעת כיצד להשיג את מטרות הפרויקט תחת מגבלות הזמן והתקציב. איך ניתן למצוא מפקח בניה מומלץ שמשיג תוצאות מבלי לעכב את הפרויקט או לחרוג מהתקציב? ובכן, יש לנסות ולפנות ללקוחות עבר של מפקח הבניה ולקבל חוות דעת מהם לגבי שביעות רצונם מיכולת התפקוד של מפקח הבניה.

אמינות – מילה אחת שאומרת כל כך הרבה בכל הנוגע לניהול פרויקט בניה פרטית. בשורה התחתונה, אתם כבעלי הנכס העתידי מניחים את עתידכם בידיו של מפקח הבניה. מפקח בניה פרטית אחראי לאיכות הבניה, בניהול מקצועי של הפרויקט, לכיס שלכם, בניהול עלויות הבניה, ולייצוג שלכם מול הרשויות, בניהול קבלת היתרי הבניה. חשוב שמפקח הבניה יהיה אדם אמין בכדי שנוכל לתת לו את הסמכויות לניהול שהוא חייב לקבל בראש שקט. חשוב לברר כמה שניתן על מפקחי הבניה שאתם מראיינים ולנסות לדבר עם לקוחות של פרויקטים קודמים שלהם.

יכולת ניהול בניה מקצועית – תכונה הכרחית של מפקח בניה שלפעמים הרבה בעלי נכסים לוקחים כמובן מעליו. מבחינה מקצועית, היכולת של מפקח הבניה לנהל את הפרויקט תהווה את ההשפעה הכי גדולה על השגת מטרות הפרויקט. חשוב לעמוד על מקצועיות מפקח הבניה ועל היכולת שלו לנהל פרויקט בסדר גודל דומה, לא מומלץ להעסיק מפקח בניה פרטית שאף פעם לא ניהל פרויקט בניה בדומה לפרויקט שלכם ועוד יותר לא מומלץ להעסיק מפקח בניה שאינו יודע לנהל בניה בצורה מקצועית. גם במקרה זה חשוב להשיג המלצות על מפקח הבניה המראות יכולות ניהול מקצועיות.