המטרה של ביצוע בדיקה לפני קניית דירה היא לא רק בכדי לקבלת חוות דעת הנדסית על מצב הבנייה בדירה ממהנדס מומחה בדק בית, אלא, היא גם בכדי לקבל ממנו אומדן של עלויות תיקון הליקויים הקיימים בדירה. עלות תיקון הליקויים בדירה יכולה להגיע למאות אלפי שקלים, ולכן, חשוב שלקונה הדירה יהיה חוות דעת הנדסית המפרטת את כלל עלויות התיקונים הצפויות.

קנייה של דירה חדשה היא עסקה מאוד גדולה עבור כל אדם. העלות היום של קניית דירה היא גדולה במיוחד, גם הדירות הכי קטנות מגיעות למחירים של קרוב למיליון שקלים. כך שכאשר קונים דירה מאוד מקווים שלא יהיו הוצאות נוספות הנגררות לאחר הבנייה כגון טיפול בליקויי בנייה בדירה.

הבעיה היא, בכל הדירות החדשות מהנדסי בדק בית מאתרים ליקויי בניה. בחלקן הליקויים מאוד קטנים ובחלקן הליקויים מאוד חריפים. בעקבות כך, תמיד מזמינים מהנדס בדק בית לביצוע בדיקה לפני קניית דירה. המטרה של הבדיקה היא לאתר את כל ליקויי הבניה בדירה, להציב אותם על מסמך חוות דעת הנדסי ולהעריך את כלל העלויות הנדרשות לתיקון הליקויים שנמצאו.

קונה דירה שמחזיק בחוות דעת הנדסית עם אומדן עלויות תיקון יכול לפנות לקבלן המבצע ולדרוש את תיקון הליקויים הקיימים בדירה. נוסף על כך, יש לו חוות דעת הנדסית שקבילה בבית משפט במידה והוא יצטרך לדרוש פיצויים מהקבלן.

כמה גבוה יכול להיות אומדן עלויות תיקון בדירה חדשה מקבלן?

אומדן עלויות תיקון תלוי בכמות הליקויים בדירה, ברמת הפגיעה שלהם בדירה ובדרישות פעולות התיקון. בעוד שכל מקרה של בדיקת דירה הוא לגופו, בממוצע עלויות תיקון ליקויים בדירה חדשה מקבלן נעות בין כמה עשרות אלפי שקלים לעד כמה מאות אלפי שקלים. חשוב להיות ערוכים לקבלת העלויות הגבוהות של תיקון הליקויים בדירה לאחר בדיקת בדק הבית.

דוגמה של אומדן עלויות תיקון בדירה חדשה מקבלן

לאחרונה חברתנו ביצעה בדיקת בדק בית בדירה חדשה מקבלן באזור טירת כרמל. בכדי להמחיש את עלויות התיקון שיכולות להתגלות במהלך בדיקת דירה חדשה מקבלן, להלן הסעיפים בעלויות התיקון שפורטו בחוות הדעת ההנדסית של מהנדס מומחה בדק בית:

 • ליקויי שלד ובניה כגון סדקים בנכס ועבודה בביצוע יסודות שלד הדירה. עלות כוללת של 7,000 ש"ח.
בדיקה לפני קניית דירה - סדקים בדירה

בדיקה לפני קניית דירה – סדקים בדירה

 • ליקויי איטום וניקוז כגון רטיבות קשה במספר אזורים בדירה, ברזים שלא אוטמו כראוי וקולטי מי גשמים שלא הותקנו כהלכה. עלות כוללת של 50,000 ש"ח.
 • ליקויי עבודות טיח וצבע כגון סדקים בטיח בקירות הדירה, צביעה חובבנית של גליפים ועבודות טיח בגוון לא אחיד. עלות כוללת של 1,250 ש"ח.
 • ליקויי מסגרות ונגרות כגון מלבן דלת כניסה ראשית אינו צבוע כהלכה ופגמים בכנף דלתות פנימיות בדירה. עלות כוללת של 2,450 ש"ח.
 • ליקויי אלומיניום כגון שריטות על מסגרת חלון בחדר השינה ומסילות תחתונות פגומות ביציאה למרפסת. עלות כוללת של 9,000 ש"ח.
 • ליקויי אינסטלציה כגון גימור לקוי סביב האסלה, קופסאות ביקורת שקועות, לחץ מים חלש בדוש המקלחת וצינורות שעוברים בקיר ללא שרוול הגנה. עלות כוללת של 27,370 ש"ח.
 • ליקויי ריצוף וקרמיקה כגון חוסר הפרדה בין המשיקים, פגיעות באריחים ושיפוע ריצוף משתנה בין החדרים. עלות כוללת של 35,000 ש"ח.
חוסר הפרדה בין המשיקים

חוסר הפרדה בין המשיקים

 • ליקויי קירות חיצוניים ואבן טבעית כגון אדני אבן עם שיירי חומרי בניה וחיפוי אבן חיצוני שבור. עלות כוללת של 4,200 ש"ח.
 • ליקויי חשמל וגז כגון לוח חשמל שאינו מושלם, לא בוצע סימון נתיכים וצינור גז פגום במרפסת. עלות כוללת של 17,500 ש"ח.

סה"כ עלויות ליקויי בניה שהתגלו במהלך בדק בית 153,770 ש"ח.

 • הוצאות בלתי צפויות (15%) 23,066 ש"ח.

סה"כ הוצאה לפני מע"מ 176,836 ש"ח.

 • הוצאות מע"מ (17%) 30,062 ש"ח.

אומדן עלויות כולל של תיקון כל הליקויים בדירה הוא 206,898 ש"ח.