בדיקת בדק בית היא בדיקה הכרחית, מכיוון שבכל בנייה חדשה מתגלים ליקויים. לכן, במהלך רכישה של בית פרטי חדש מקבלן מזמינים מהנדס בדק בית להשלמת בדיקת בית חדש מקבלן. המהנדס מאתר את כל ליקויי הבניה במבנה, ומעניק לרוכש הדירה פירוט הנדסי מלא של כלל הליקויים. המשיכו לקרוא בכדי לגלות אלו ליקויי בניה נפוצים מתגלים בדרך כלל בבדיקות בדק בית של בית פרטי חדש.

חלק ניכר מהפרויקטים של בניה בישראל הם פרויקטים של בניית בתים פרטיים, לרבות בפריפריה ובשכונות יוקרה. בניה של בית פרטי שונה במקצת מבניה של דירה בבניין מגורים, אך אם יש משהו משותף בוודאות לבית פרטי ודירה, הוא ללא ספק ההימצאות של ליקויי בניה. כל פרויקט בניה חדשה סובל מליקויי בניה הדורשים התייחסות וטיפול של הקבלן לפני שרוכש המבנה נכנס למגורים בנכס.

בעקבות כך, רוכשים של בית פרטי חדש מקבלן חייבים להזמין מהנדס בדק בית לאיתור ליקויי בניה. במהלך בדיקת בדק בית על הבית הפרטי, המהנדס בוחן את מבנה הדירה ומעניק חוות דעת הנדסית הכוללת את כל ליקויי הבניה והמלצות לתיקון (כולל הערכת עלויות תיקון) לקבלן.

לצורך המחשה, להלן מספר ליקויי בניה נפוצים בבתים פרטיים שהתגלו במהלך בדיקה של חברתנו בבית פרטי חדש מקבלן שנבנה בישוב קרית טבעון. הנכס שנבדק הנו בית בגודל 5 חדרים, צמוד קרקע עם 2 מפלסים, הנבנה בשיטה הקונבנציונאלית.

סדקים בקירות תומכים

במהלך בדיקת בדק הבית אותרו סדקים בקירות התומכים של הבית (כפי שניתן לראות בתמונה למטה).

סדקים בקירות תומכים

סדקים בקירות תומכים

סדקים בקירות תומכים עשויים להעיד על שקיעת רכיבי מבנה ו/או תזוזה ו/או על אי יציבותו של המבנה. להערכתו של מהנדס בדק בית מומחה, הקירות התומכים נסדקו כתוצאה מחדירת מי גשם מתחת ליסודות. במהלך הבדיקה נמצא שחסרים תפרי התפשטות בין חלקים של הקירות (טעויות בביצוע של הקבלן בבנייה).

חשוב לציין, שזהו ליקויי בניה חריף שלרוב דורש פנייה למתכנן שלד מוסמך בכדי לבצע חיזוק מקיף של הקירות ולתקן טעויות בניית שלד קודמות. נדרש לבצע עבודה תחת פיקוח של מהנדס מומחה כמובן.

איטום לקוי בקירות ורצפת הקומה הראשונה

בבתים פרטיים קירות ורצפת הקומה הראשונה באים במגע ישיר עם הקרקע, ועקב כך, הם דורשים איטום גדול יותר. האדמה סופגת מי גשמים ולחות באוויר, מה שיכול להוביל לעלייה באחוזי הלחות בקירות וברצפת הקומה הראשונה אם אין איטום כראוי.

במהלך בדיקת הבית בקרית טבעון התגלתה לחות מוגברת במספר קירות בקומה הראשונה (הלחות אותרה בעזרתו של מכשיר בדיקת לחות). מהנדס בדק הבית גם הבחין וויזואלית בכתמי לחות בתחתית קירות הקומה הראשונה שמעידים על בעיית רטיבות.

לפי המלצות בדק בית בחוות הדעת ההנדסית של המהנדס הבודק, יש לחפור מכל צדי הנכס עד תחתית קורת המסד ברוחב שיאפשר מערכת איטום. יש לכרסם את חיפוי הקיר בבלוק הראשון ובקורת המסד עד להסרת כל שיירי הבטון/טיח. יש לבצע הרבצה צמנטי קלה על גבי קורת המסד והבלוק הראשון עד לקבלת משטח הראוי לאיטום. משטח ישר ללא שיירי בטון וללא קיני סיגריגציה האטום למגע עם הקרקע למניעת רטיבות בעתיד.

ליקויי בניה קוסמטיים בקירות החיצוניים של הבית

קירות הבניה החיצוניים חשופים יותר לפגיעות ושחיקה קוסמטית עקב מזג אוויר. לכן, בדרך כלל נוצרים ליקויי בניה קוסמטיים בקירות החיצוניים במהלך תקופת בניית הבית הפרטי. ליקויי הבניה הקוסמטיים בקירות החיצוניים יכולים להיות למשל תיקוני שפכטל לא תקינים, סדקים בטיח המבנה, שברים, שינוי טקסטורה בקירות ועוד.

ניתן לראות בתמונה הבאה דוגמה לשבר שהתגלה בקיר החיצוני של המבנה שנבדק.

בדיקת בית חדש מקבלן - שבר בקיר חיצוני

בדיקת בית חדש מקבלן – שבר בקיר חיצוני

נדרש לבצע תיקון שפכטל עם טקסטורה דומה ולשייף למראה אחיד.