הבניה החדשה בישראל רק הולכת וגוברת, במיוחד עם ההנחיות החדשות של הממשלה להגדיל את הבניה של דירות חדשות. מצב זה גם יוצר בסופו של דבר גידול לביקוש עבור מהנדסי בדק בית לביצוע בדיקת דירה חדשה מקבלן. הסיבה לכך היא, שכל מי שרוכש דירה חדשה בפרויקט בניה חדש חייב לבצע בדק בית לפני שהוא חותם על אישור קבלת המפתח לדירה. בדיקה זו הנה בדיקה חובה להשלמת עסקת הרכישה, הן לרוכש הדירה החדשה והן לקבלן המבצע.

החשיבות של בדק בית בקרב דירות חדשות רק עולה משנה לשנה, בדגש על בדיקת איכות הבניה בדירה חדשה. בניה ענפה ומרוכזת בחלקים שונים בישראל מעניקה יותר עבודה לקבלנים חדשים, אך מצד שני, מגדילה את הסיכויים להימצאותם של ליקויי בניה בדירות חדשות. זאת הסיבה המרכזית למה חשוב היום יותר מכל תקופה אחרת לבצע בדיקת דירה חדשה מקבלן עם מפקח בניה מומחה בדק בית.

איזה ליקויי בניה נפוצים מתגלים במהלך בדק בית בדירה חדשה?

  • ליקויי בניה קוסמטיים – דירה חדשה מקבלן היא דירה שצריכה להיראות במצב וויזואלי מצוין וללא ליקויי בניה קוסמטיים בכלל. הקירות צריכים להיות לבנים, המשקופים שלמים, התאורה מורכבת כראוי וכו'. הרבה פעמים זה לא המצב, ומהנדס בדק בית מגלה במהלך הבדיקה כל מני ליקויי בניה קוסמטיים קטנים. בתור בעלי הדירה והלקוחות של הקבלן המבצע אנו מצפים שהדירה שאנו מאשרים תהיה דירה במצב קוסמטי מושלם, ולא דירה שנראית מוזנחת. החדשות הטובות הן שליקויי בניה אלו אינן ליקויי בניה משמעותיים והם לרוב מאוד קלים לטיפול. מיד עם קבלת חוות הדעת ההנדסית של מהנדס בדק הבית תוכלו לפנות לקבלן המבצע עם בקשה לטיפול מהיר בליקויי הבניה הקוסמטיים שנמצאו.
  • אי התאמה למפרט הבניה – כל בעל נכס עתידי של דירה חדשה בפרויקט בניה מקבל הבטחה מהקבלן למפרט בניה מסוים. למשל חדר השינה חייב להיות בגודל מסוים או למשל פתח המסדרון צריך להיות ברוחב של מטר. ישנם מקרים רבים בהם הבניה בפועל לא תואמת את המפרט שהובטח ללקוח, דבר שמתגלה אך ורק לאחר מדידת התאמה בין הבניה למפרט במהלך בדיקת דירה חדשה מקבלן על ידי מהנדס בדק בית. למשל יכול מאוד להיות שלמרות שהובטח במפרט התכניות פתח מסדרון של מטר, בפועל הפתח הוא רק 90 סנטימטר. במקרים כאלו יהיה על הקבלן המבצע לתקן את הבניה בפועל שתתאים למפרט או להגיע עם הלקוח להסדר לגבי החזר כספי.
  • חיבור תשתיות לקוי – כל דירה בפרויקט בניה חדש מתחברת לתשתיות הבניין עבור קבלת חשמל, מים, ביוב וכו'. יכולים להיווצר מקרים בהם הקבלן המבצע לא ביצע חיבור תקין של תשתיות הדירה לתשתיות הבניין. מצב זה יכול להוביל לבעיות בנזילת המים לדירה או ניתוקים בזרם החשמל לשקעים. במידה ובמהלך בדיקת דירה לפני קניה מתגלה חשש לחיבור לקוי של תשתיות הדירה לתשתיות הבניין, מהנדס בדק הבית יבחן את החיבור של התשתיות וייתן הנחיות לתיקון החיבור במידה והתגלה כשל כלשהו.

חיפוי לא תקין בחדר האמבטיה – חיפוי בחדר האמבטיה הוא אחד המרכיבים שחשובים ביותר לשמירה על שלמות הדירה לאורך זמן. תפקידו של החיפוי בחדר האמבטיה הוא להגן על הקירות מפני מגע ממושך עם נוזלים שיכולים לחדור לקירות ולייצר ריקבון. הריקבון הזה פוגע בבניה של הדירה ויכול לגרור לליקויי בניה נוספים בעתיד. כל מהנדס בדק בית בוחן את עמידות ואיכות חיפוי האמבטיה במהלך בדיקת דירה חדשה מקבלן. במידה וקיים חשש לחיפוי לקוי, שיכול להוביל להיווצרות עובש, מהנדס בדק הבית מציב הנחיות לקבלן המבצע כיצד לטפל בחיפוי הלקוי במטרה למנוע מגע של הקירות במים ולחות.