בכל נכס נדל"ן, בין אם הוא נכס חדש או בין אם הוא נכס ישן, יש ליקויי בניה. רוכשים של נכס חייבים להזמין מהנדס בדק בית לביצוע בדיקת נכס לפני רכישה. במהלך הבדיקה מאתר המהנדס את כלל ליקויי הבניה הקיימים בנכס, אשר מעניקים לרוכש הנכס תמונת מצב ריאלית לגבי טיב הבניה של הנכס.

הדבר החשוב ביותר בתהליך רכישה של נכס הוא לוודא שהנכס נבנה על פי כל תקנות הבנייה ולא קיימים ליקויי בניה בנכס. לכן, כל רוכש של נכס חייב להזמין מהנדס מומחה בדק בית להשלמת בדיקת נכס הנדסאית לפני רכישה. מהנדס בדק הבית בוחן את הנכס ומעניק לרוכש הנכס חוות דעת הנדסית על טיב איכות הבנייה בדירה ופירוט של כלל ליקויי הבניה הקיימים בדירה.

אסור לרכוש נכס בלי להשלים בדיקת בדק בית. ובכדי להמחיש עד כמה בדיקת בדק בית היא בדיקת חובה לפני רכישה של נכס. אנו רוצים לשתף אתכם במספר ליקויי בניה שאיתר מהנדס מטעם חברתנו לאחר שערך בדיקת בדק בית בדירה חדשה מקבלן:

סטיות ואי התאמות בנכס

בדיקת בדק בית מאתרת סטיות ואי התאמות בבניה של הנכס בהשוואה לתכנית המתאר של הנכס. במידה ומתגלות סטיות או אי התאמות, נדרש לרוב להתייעץ בשמאי מקרקעין בנוגע ירדת שווי הנכס.

במהלך בדיקת בדק בית אותרו סטיות בניה בדלתות הפנים של הדירה. בחדר הרחצה נמדד רוחב דלת של 66 סנטימטר ובחדר שירותי האורחים נמדד רוחב דלת של 60 ס"מ. מדובר על סטייה מתכניות המתאר של הדירה אשר ציינו רוחב דלתות של 70 סנטימטר (המינימום הנדרש לרוחב דלת פנים על פי תקנות הבניה הישראליות). שמאי מקרקעין יידרש לקבוע את ירידת ערך הנכס בגין ליקויי בניה הללו.

ליקויי בניה קוסמטיים בנכס

נכס צריך להיות בנוי כהלכה לשימוש של הדיירים. אך מעבר לכך, חשוב שהנכס גם יהיה תקין מבחינה קוסמטית. לכן, במהלך בדק בית תמיד בוחנים גם את מראה הדירה לאיתור ליקויי בניה קוסמטיים.

במהלך בדיקת בדק בית אותרו ליקויי בניה קוסמטיים במספר מקומות בדירה החדשה כגון סדקים בקירות הנכס, תיקוני שפכטל לא מקצועיים, מרווח משתנה של שיפולים מהקירות, שאריות צבע על החלונות וצביעה לא תקינה של עבודות הטיח. ניתן לראות דוגמה לתיקוני שפכטל לא מקצועיים ובשינוי מהטקסטורה הקיימת בתמונה הבאה:

ליקויי בניה של עבודות שפכטל

ליקויי בניה של עבודות שפכטל

 

ליקויי ניקוז ואיטום בנכס

אחד הסכנות הכי גדולות לנכס היא רטיבות (הצטברות של מים שפוגעת בקירות ושלד המבנה). בעקבות כך, מאוד חשוב שהנכס ייבנה בהתאם לתקנות הניקוז והאיטום של נכסים.

במהלך בדיקת בדק בית אותרו במספר ליקויי בניה של ניקוז ואיטום מים, אשר יכולים בטווח הרחוק ליצור בעיות רטיבות בנכס שיפגעו בטיב הבנייה. ליקויי בניה שאותרו בדירה שיכולים ליצור רטיבות בעתיד הם למשל איטום לא תקין של החלונות שיכול להוביל לכניסת מי גשם, אין משקי הפרדה אטומים בסיליקון בין אריחי חדר הרחצה, רצפת המקלחון אינה מנקזת נכונה את המים ואותרה נזילה בצינור כיור המטבח.

ליקויי בניה חיצוניים בנכס

חוץ הנכס לא פחות חשוב מפנים הנכס. לכן, כל מהנדס מומחה מבנים בוחן גם את החלק החיצוני של נכס כחלק מבדיקת בדק הבית. ליקויי בניה חיצוניים הם לרוב בגין איטום, אבן טבעית ואזור מרפסת/גינה.

במהלך בדיקת בדק בית איתר הבודק של חברתנו כמה ליקויי בניה חיצוניים בנכס כגון אריחי החיפוי החיצוני של הדירה היו פגומים במספר מקומות (ניתן לראות המחשבה בתמונה למטה), היו חסרים אפי מים באדני האבן לניקוז מי גשמים ושפת החלונות בולטת מדי החוצה.

בדיקת נכס לפני רכישה - אריחים חיצוניים פגומים

בדיקת נכס לפני רכישה – אריחים חיצוניים פגומים