בדיקת דירה חדשה מקבלן זו חובה. לא זכות.

במהלך רכישת דירה חדשה מקבלן ולפני קבלת המפתח של הדירה אתם תידרשו להעסיק מפקח בניה מטעמכם שיבצע בדיקת דירה לפני קניה. הסיבה לכך היא, שכאשר אתם מגיעים למעמד המרגש של קבלת המפתחות לדירה הקבלן יבקש מכם לחתום על מסמך שנקרא פרוטוקול מסירה, מסמך המציין שבדירה לא קיימים ליקויי בניה ואתם מסכימים לקבל את הדירה במצבה הנוכחי. מכיוון שאינכם אנשי מקצוע בתחום הבניה, אתם תצטרכו עזרה בכדי לבצע בדיקת דירה חדשה מקבלן. בשלב זה מומלץ ואף חובה לשכור את שירותיו של מפקח בניה מנוסה שיבצע בדק בית מקיף ומקצועי. ממצאיו של מפקח הבניה יפורטו בדו"ח מסכם ויועברו לקבלן לטיפול בליקויים שהתגלו.

חייג או לחץ לחיוג מהנייד

חייגו לגולדאל הנדסה

חיוג מהיר לגולדאל הנדסה

או השאירו פרטים ונחזור בהקדם

  חשוב לבצע בדיקת דירה חדשה מקבלן

  בדיקת ליקויי בניה בדירה חדשה מקבלן, או בדיקת בדק בית בדירה חדשה, הפכה בשנים האחרונות לחלק בלתי נפרד מתהליך הרכישה של דירה מקבלן. כבר מזמן הישראלים הבינו שדירה חדשה מקבלן אינה בהכרח דירה ללא ליקויי בניה, והנתונים בישראל בהחלט מראים שבחלק לא קטן מהדירות החדשות מתגלים ליקויי בניה שפוגעים בערך הנכס ובבטיחות הדיירים. החדשות הטובות הן, שניתן להימנע מלהיכנס לדירה חדשה שבה קיימים ליקויי בניה על ידי ביצוע בדיקת פיקוח בניה פשוטה ומהירה.

  מומלץ לבצע את בדיקת ליקויי הבניה לפני אכלוס הדירה

  החוק מחייב את הקבלן להעניק תקופת אחריות לליקויים המתגלים בבדיקה למספר שנים לאחר רכישת הדירה, כאשר לכל חלק אחר בבניה יש תקופת אחריות שונה. זאת אומרת שאם מתגלים ליקויים זמן מה לאחר הרכישה של הדירה החדשה זה ייפול תחת אחריות הקבלן. עם זאת, מאוד מומלץ לא לדחות את העניין ולבצע בדיקת ליקויי בניה לפני קבלת המפתח. כאשר הדירה לא מאוכלסת מפקח הבניה יכול לבצע איתור ליקויים באפקטיביות רבה יותר, בעיקר ליקויי בניה אסתטיים. עוד בזאת, כאשר אתם מבצעים בדיקת דירה לפני קניה הקבלן לא יכול לבוא אליכם בטענות בנוגע לליקויים והטיפול שלו בליקויים יכול להתבצע במהרה, כי העבודה בשטח עוד מתבצעת. בנוסף לכל זה, ליקויי בניה עלולים להיות מסוכנים לדיירים בדירה וליקויי בניה בתשתיות יכולים ליצור סביבת מגורים בלתי אפשרית, לכן, לטובתכם האישית ולבטיחותכם מומלץ לבצע בדיקה של הדירה לפני הקניה והאכלוס.

  מה כוללת בדיקת דירה חדשה מקבלן?

  בבדיקת הדירה מפקח הבניה יבחן אזורים שונים בבית ואת תשתיות הבניה על מנת לאתר ליקויי בניה קיימים ופוטנציאליים. הבדיקה תתבצע בצורה מקיפה ויסודית, ותתמקד באיתור ליקויים שכיחים בדירות חדשות, רוב ליקויי הבניה חוזרים על עצמן בדירות חדשות ולכן הבדיקה מתמקדת בתשתיות ואזורים ספציפיים.

  הבדיקה תשאף לאתר ליקויי בניה בשלד המבנה, כגון סדקים בקירות או סדקים בתקרה. ליקויי בניה אלו חשובים לגילוי מכיוון שהם גם יכולים להפוך לליקויים אסתטיים, אך במיוחד מכיוון שהם יכולים להפוך למחדלים בטיחותיים. הבדיקה גם תאתר אם קיימים ליקויים בתשתיות בניין שונות (חשמל, ביוב וניקוז, גילוי אש, איטום ועוד).

  בדק בית גם יפעל לאיתור זילות מים ורטיבות בקירות, בשלב זה משתמשים בכלים מיוחדים למציאת נזילות בתוך הקירות. חשוב לאתר נזילות ורטיבות כמה שיותר מוקדם, מכיוון שרטיבות יכולה ליצור עובש בתור הקירות וקילוף של הצבע בקירות.

  בדיקת דירה לפני קניה גם כמובן מתמקדת רבות בחלק האסתטי של הדירה. כאשר אתם רוכשים דירה חדשה מקבלן אתם רוצים לקבל דירה שנראית חדשה ומושלמת מבחינה אסתטית ובדיקת ליקויי בניה על ידי מפקח בניה מבטיחה לכם את זה. הבדיקה מאתרת ליקויי בניה אסתטיים כמו טיח מתקלף, ריצוף לא תקין, קירות גבס עקומים, חיפוי סדוק, ברזים שבורים, דלתות שלא הותקנו כראוי, חלונות פגומים, עבודות נגרות לא איכותיות ועוד ליקויי בניה אסתטיים רבים.

  בדיקת דירה לפני קניה גם כוללת בדיקה של האישורים והתקנים הנחוצים לרכישת הדירה והעמידה בכל התקנים העירוניים והממשלתיים.

  חשוב להזמין בדיקת דירה לפני קניה מקבלן. אל תסתמכו על המילה של הקבלן ואל תימנעו מלבצע בדק בית בכדי לחסוך בעלויות. בבדיקת ליקויי בניה כמעט תמיד מתגלים ליקויים שנדרשים לתיקון, ובטווח הארוך בדיקת דירה לפני קניה יכולה לחסוך לכם אלפי שקלים על תיקונים ושיפוצים.