בדיקת דירה יד שנייה לפני רכישת הנכס

בדיקת דירה לפני קניה חייבת להתבצע לפני שרוכשים דירה יד שנייה. חשוב לבצע בדיקה כזאת מכיוון שכאשר רוכשים דירה יד שנייה אנו רוכשים אותה מבעל הדירה ולא מקבלן. בעוד שבמקרים של דירה חדשה מקבלן הקונה מקבל תקופת אחריות לליקויים שמתגלים בדירה לאחר הרכישה, ברכישת דירה יד שנייה רוכש הדירה אינו יכול לבוא בטענות על ליקויי בניה למוכר לאחר העברת הבעלות. כתוצאה מכך, יש לבצע בדיקת דירה יד שנייה לפני הרכישה. כמו שלא תרכשו רכב יד שנייה לפני שתבדקו אותו במוסך מטעמכם, כך גם לא רוכשים דירה יד שנייה מבלי לבצע בדיקת ליקויי בניה בעזרתו של מפקח בניה.

חייג או לחץ לחיוג מהנייד

חייגו לגולדאל הנדסה

חיוג מהיר לגולדאל הנדסה

או השאירו פרטים ונחזור בהקדם

  בדיקת דירה יד שנייה צריכה להתבצע אך ורק על ידי מפקח בניה

  בדיקת דירה לפני קניה מתבססת רבות על איתור ויזואלי של ליקויים וגילוי מקומות בהם יכולים להיווצר ליקויים בעתיד. לכן, בדיקה של דירה חדשה מקבלן או דירה יד שנייה חייבת להתבצע אך ורק על ידי איש מקצוע בעל ההכשרה הנדסאית ובעל ניסיון בבדיקת מבנים. בנוסף מפקח בניה מביא איתו כלים שונים כמו מד לחות או מכשיר אינפרה אדום לאיתור נזילות שיכולים לאתר ליקויים בדירה ביתר קלות. אם תבצעו בדיקה לא מקצועית של הדירה בעצמכם אתם תפספסו ליקויי בניה רבים, שרק עין מקצועית יכולה לאתר, ובכך תגיעו למסקנה לא ריאלית לגבי שווי הדירה והשיפוצים הנדרשים. אז שוב נדגיש שלכם אין את הניסיון והידע המקצועי לאתר ליקויים קיימים ופוטנציאליים ולכן הדבר הכי נכון לעשות הוא לשכור את שירותיו של מפקח בניה המנוסה באיתור ליקויי בניה בדירות יד שנייה.

  מה בוחן מפקח הבניה במהלך הבדיקה

  בדיקת דירה לפני קניה כוללת בחינה כללית של טיב הנכס, איתור ליקויי בניה והערכה מקצועית של מפקח בניה על עמידת הנכס בתקני הבניה השונים. פיקוח בניה על נכס קיים מאפשרת לקבל הערכה אמיתית ומקצועית בעת קבלת החלטה על קניית הדירה.

  הבדיקה בוחנת את ההתאמה בין המידות המאושרות על ידי הרשויות בהיתר הבניה לבין מידות המבנה בפועל, זאת על מנת לגלות תוספות בניה לא חריגות או שינויים במבנה שלא קיבלו אישור לכך בעירייה. חשוב להבין שאם יתגלו חריגות בניה בדירה לאחר הרכישה, קונה הדירה יצטרך לקחת אחריות מלאה, גם אם החריגות נעשו על ידי הבעלים הקודמים.

  הבדיקה גם פועלת לבחון ולאתר בניה לא תקינה. מפקח הבניה יבחן את תקינות השלד, תפקוד תשתיות הבניין ומערכות המבנה, עמידות התקרה ותקינות אלמנטים חיצוניים לדירה כגון: מרפסת, כניסה וחניה. עוד בזאת, במהלך בדיקת קניה לפני דירה יאותרו, עם קיימים, ליקויי בניה שונים. בדק בית פועל לאתר נזילות או רטיבות בקירות, סדקים בבטון, ליקויים בריצוף, בקירות הגבס, בדלתות, במשקופים, בחלונות ועוד.

  חשוב לציין שבדירות יד שנייה, רוב ליקויי הבניה הן ליקויים כתוצאה מרטיבות ונזילות שנוצרה עם השנים עקב צנרת רקובה או איטום לא תקין. רטיבות היא ללא ספק הבעיה שהכי מטרידה קונים פוטנציאליים של דירות יד שנייה, לכן, בדיקת דירה יד שנייה תתמקד רבות באיתור נזילות על ידי מכשירים שונים בכדי למנוע מכם עוגמת נפש והוצאות רבות בעתיד.

  כיצד בדיקת דירה לפני קניה מסייעת לקונה?

  בדיקת דירה יד שנייה מציעה לקונה הפוטנציאלי הערכה מקצועית וריאלית יותר לגבי מצב הדירה והאם קיימים עלויות נוספות שיתווספו לרכישה של הדירה, בגין שיפוצים ותיקוני ליקויי בניה. קונים רבים משתמשים בממצאי הבדיקה בכדי לקחת החלטה בנוגע לרכישה או אי רכישה של דירה מסוימת. לאחר ביצוע בדיקת דירה יד שנייה, הרוכש מקבל פירוט מדויק של כל ליקויי הבניה, הדרכים לתיקון הליקויים והערכה כספית לגבי עלויות התיקונים. פירוט זה מאפשר לרוכש להעריך את כדאיות רכישת הדירה או לחילופין להשתמש בממצאי דו"ח בדיקת הדירה בתור קלף מיקוח במשא ומתן להורדת מחיר הקניה. ממצאי הבדיקה מעניקים תמונה אמיתית של מצב הדירה ומידת התאמה בין מה שהובטח לכם במעמד הקניה לבין הקיים. בדיקת קניה בסופו של דבר מעניקה לכם שקט נפשי בידיעה שעשיתם עסקה טובה ברכישת דירה יד שנייה.