מהי חוות דעת הנדסית?

חוות דעת הנדסית הנה שם נרדף למסמך המסכם את ממצאיה של בדיקת בדק בית המאתרת ליקויי בניה וחריגות בניה בנכס. חוות הדעת הנדסית ניתנת על ידי בעל מקצוע בתחום בדק הבית ותפקידה לייצג את מזמין הבדיקה מול הגורמים הרלוונטיים לבניה, ובמקרה הצורך גם בבית משפט. חוות דעת הנדסית מוענקת לאחר השלמה של כל בדיקת בדק בית, בין אם מדובר על בדיקת דירה לפני קניה או בין אם מדובר על בדיקת ליקויי בניה ברכוש משותף.

חוות דעת הנדסית משתנה בהתאם לסוג הנכס ובהתאם לדרישות מזמין הבדיקה, אך חייבת לעמוד בסטנדרטים מקצועיים המפרטים בצורה מעמיקה את הליקויים שנמצאו על מנת לייצג נאמנה את מזמין הבדיקה בבית משפט. כאשר אתם מזמינים חברת בדק בית לביצוע בדיקת ליקויי בניה או ביקורת מבנים אתם מקבלים חוות דעת הנדסית והתחייבות לייצוג בבתי משפט במידת הצורך.

חייג או לחץ לחיוג מהנייד

חייגו לגולדאל הנדסה

חיוג מהיר לגולדאל הנדסה

או השאירו פרטים ונחזור בהקדם

  למה חוות דעת הנדסית חשובה לנו?

  בדיקת בדק בית מאתרת לנו ליקויי בניה וחריגות בניה על מנת שנוכל לקבל הערכה ריאלית של מצב הנכס, אך בו זמנית ללא אסמכתא משפטית איננו נוכל לדרוש בצורה מחייבת את תיקון הליקויים מול הגורמים הרלוונטיים (קבלן מבצע, בעל הנכס , יזם הבניה וכו'). ניתן לומר שהמטרה של חוות דעת הנדסית הנה להציג על מסמך, הקביל בבית משפט, את ממצאי בדיקת בדק הבית. חשוב לבצע בדק בית ולהצטייד בחוות דעת הנדסית לפני רכישה של נכס חדש או ישן. בלי חוות דעת הנדסית בידכם לא תוכלו לחייב בצורה משפטית עמידה במפרט חוזה הבניה מול קבלן מבצע, לא תוכלו להשתמש בממצאי בדק הבית במשא ומתן בעת רכישת נכס יד שנייה וממצאי בדיקת בדק הבית לא יוכלו לשמש אתכם בהצגת טיעונכם בתביעה בבית משפט. חשוב לדאוג לקבל חוות דעת הנדסית מפורטת עם השלמת בדיקת בדק בית לשימושכם במידת הצורך.

  מה כוללת חוות דעת הנדסית של חברות בדק בית?

  חוות דעת הנדסית צריכה לשאוף להציג בצורה המקצועית והמפורטת ביותר את ליקויי הבניה וחריגות הבניה המתגלים בנכס. חוות דעת הנדסית של בדק בית יכול להשתנות במקצת ממהנדס בדק בית אחד לשני ובהתאם למטרת הבדיקה, אך כעיקרון כל חוות דעת הנדסית תתמקד בנושאים הבאים:

  • פרטיו של מהנדס בדק הבית, לרבות הכשרתו וניסיונו בתחום. חוות דעת הנדסית תכלול פרטים אלו על מנת להעניק תוקף מקצועי לממצאים של בדיקת בדק הבית מול הגורמים הרלוונטיים ובית המשפט.
  • פירוט של כל המסמכים, התקנים והרישיונות שהוצגו למהנדס בדק הבית במהלך הבדיקה, על מנת להראות שכל המידע הנדרש למתן חוות דעת מקיפה ומקצועית נלקח בחשבון במעמד הבדיקה.
  • פירוט של כלל המכשירים שעמדו לשימוש מהנדס בדק הבית במהלך ביצוע הבדיקה של מפקח הבניה, בכל בדיקת בדק בית ישנו שימוש במספר מכשירים לאיתור ליקויי בניה ולביצוע בדיקת רטיבות.
  • תיאור מפורט של כל הליקויים וחריגות הבניה שנמצאו, כולל עזרים וויזואליים להמחשה. בנוסף יציג המהנדס את חוות דעתו המקצועית על הימצאות הליקויים המפורטים והערכה מקצועית של עלות תיקונם.

  חוות דעת הנדסית לפני קניה

  רוב בדיקות בדק הבית המתבצעות על ידי חברות בדק בית הנן בדיקות בדק בית לפני קניה של דירה מקבלן או דירה יד שנייה. בדיקת בדק בית שואפת לאתר ליקויי בניה עבור מזמין הבדיקה לפני חתימה על אישור קבלת מפתח מקבלן או לפני רכישה של דירה מבעלים פרטי. חוות דעת הנדסית, שהיא פירוט ממצאיה של בדיקת בדק הבית, מעניקה לרוכש הדירה את האסמכתא המקצועית לדרוש בתיקונים של הליקויים הקיימים בדירה מול הקבלן המבצע או בעל הדירה הנוכחי לפני אכלוס הדירה.

  חוות דעת הנדסית לאחר בדיקת רטיבות

  במקרים של מפגע בנכס כתוצאה מנזילות ורטיבות, חוות דעת הנדסית מתפקדת כראיה בבית משפט לטובת מזמין הבדיקה או כהערכה מקצועית לגבי עלות התיקון הנדרשת. רטיבות בנכס הנה אחת מהליקויים הגדולים ביותר הקיימים בנכסים, והיא יכולה בהחלט לייצר פגיעה משמעותית במבנה. חוות דעת הנדסית של בדיקת רטיבות על ידי מהנדס בדק בית מוסמך תפרט את כלל ליקויי הבניה הנגררים מהרטיבות הקיימת.

  חוות דעת הנדסית למבנים ורכוש משותף

  חוות דעת הנדסית יכולה גם להציג ממצאים של ביקורת מבנים ברכוש משותף, לרוב דיירי בניין ישמינו חוות דעת הנדסית של מהנדס בדק בית לאחר שיפוצים נרחבים או פרויקט תמ"א 38. ליקויי בניה המתגלים בבניין מהווים סכנה לכלל דיירים, פוגעים באיכות הבניה הכללית של הבניין ויכולים להוריד את ערך הדירות הפרטיות ברכוש המשותף. בדק בית מקיף בבניין מגורים יכלול בדיקת רכוש משותף שממצאיה יפורטו בחוות דעת הנדסית לשימוש עתידי של כלל הדיירים בבניין.