כל רוכש דירה חדשה רשאי להזמין בודק דירה לפני מסירה של מפתח מהקבלן. בודק הדירה, שהוא מהנדס מומחה, מבצע בדיקת בדק בית לאיתור ליקויי בניה קיימים. קבלן הדירה מחויב על פי חוק לטפל בליקויי הבניה שאיתר מהנדס בדק הבית, ולכן, חשוב להזמין בודק דירה מקצועי לפני מתן אישור על קבלת המפתח מקבלן.

הפריבילגיה הכי גדולה של רוכש דירה חדשה היא האפשרות שלו להזמין מהנדס בדק בית חיצוני לאיתור ליקויי בניה בדירה לפני מתן אישור על קבלת המפתח מהקבלן. בודק דירה מאתר את כלל ליקויי הבנייה הקיימים בדירה ומעניק לרוכש הדירה חוות דעת הנדסית עם כלל הליקויים והמלצות לתיקון הליקויים הלו.

דוח הממצאים הוא למעשה הדרישה של רוכש הדירה לטיפול בליקויי הבניה הקיימים אל מול הקבלן המבצע. הקבלן מחויב על פי חוק לטפל בכלל הליקויים שאותרו במהלך בדיקת בדק בית, בכדי שדיירי הדירה יוכלו לקבל את מפתח הדירה ולאכלס את הדירה בלי כאב ראש.

מאוד חשוב להזמין בודק דירה לפני מסירה של מפתח בכדי להימנע ממעבר לדירה חדשה הסובלת מליקויי בניה. להלן מספר דוגמאות לליקויי בניה שבודק דירה יכול לאתר במהלך בדיקת בדק בית בדירה חדשה:

בודק דירה מאתר ליקויי בניה של רטיבות בדירה חדשה

מהנדס בדק בית בוחן את הדירה בכדי לאתר בעיות של רטיבות בקירות והצטברות של לחות. לפעמים ליקויי הרטיבות מאוד ברורים וויזואלית, כמו שניתן לראות בתמונה למטה, ומהנדס בדק הבית רק צריך לתעד אותם בחוות דעת ההנדסית. אך לפעמים ליקויי הרטיבות סמויים ויש לאתר אותם עם מכשיר המודד לחות בקירות או מכשיר אינפרא אדום שמזהה רטיבות בקירות.

בודק דירה לפני מסירה - רטיבות וויזואלית בקירות

בודק דירה לפני מסירה – רטיבות וויזואלית בקירות

בודק דירה מאתר ליקויי בניה של עבודות מסגרות

כחלק מבדיקת בדק בית בוחנים את כלל עבודות המסגרות של הדירה, החל ממסגרות דלתות הדירה ועד לחלונות הדירה. ישנם מגוון רחב של ליקויי בניה שיכולים להתרחש במהלך עבודות בניית דירה כגון התקנה לא נכונה של מסילת דלתות הזזה, עיגון לא תקין של מסגרת חלונות, חלונות שלא נפתחים עד הסוף, מסגרות שהותקנו עם שאריות צבע ועוד. באחריות הקבלן לתקן את כלל עבודות המסגרות לפי המלצות בודק הדירה בחוות הדעת ההנדסית.

בודק דירה מאתר ליקויי בניה בתשתית האינסטלציה

תשתית האינסטלציה היא אחת מאבני היסוד של כל דירה. חשוב מאוד שתשתית האינסטלציה תותקן ותתפקד כהלכה. לכן כל מהנדס בדק בית בוחן בצורה מדוקדקת את רכיבי האינסטלציה השונים. למשל, בודק דירה מוודא שהכלים הסניטריים עומדים בדרישות התקן הישראלי, בודק דירה מוודא שקופסאות הביקורת מתפקדות כראוי, בודק דירה מבצע בדיקה וויזואלית של תקינות מערכות האינסטלציה בדירה ועוד.

בדיקת כלים סניטריים

בדיקת כלים סניטריים

בודק דירה מאתר ליקויי בניה קוסמטיים

בדיקת בדק בית מתייחסת גם למראה הקוסמטי של הדירה מכיוון שזה לא רק איכות הבנייה שחשובה לדייר, אלא גם כיצד הדירה נראית. מהנדס בדק בית שואף לאתר ליקויי בניה כגון ליקויים בחיפוי של הדירה, חיתוך לא מקצועי של אריחים חיצוניים, סדקים בקירות הדירה, תיקוני שפכטל וויזואליים, מרצפות שבורות, גימור לא אחיד של אריחים ועוד.

בודק דירה מאתר ליקויי בניה בתשתית החשמל

תקינות תשתית החשמל חשובה ביותר לדיירים, ולכן, מהנדס בדק בית בוחן את לוח החשמל ונקודות החשמל במהלך בדק בית. לוח החשמל צריך להיבנות בהתאם לתקנות החשמל סעיף 14, על ידי חשמלאי מוסמך ועם סימון נתיכים. כאשר כל נקודות החשמל בבית צריכות לספק זרם ולהיות מותקנות בשלמותן כנדרש על פי תקנות החשמל סעיף 28.

רוצים להכיר עוד ליקויי בניה נפוצים המתגלים במהלך בדיקת בדק בית חדש מקבלן? לחצו כאן