דיירים שמתכננים לבצע פרויקט בניה של תמא 38 יגלו, במוקדם או במאוחר, שבנוף הנדל"ן והבניה בישראל חובה עליהם להעסיק מפקח בניה תמא 38 מטעמם. כאשר החשיבות לכך גדלה במקביל לדיווחים הרבים על ליקויי בניה וניהול לא נכון של קבלנים המבצעים פרויקטים של תמא 38.

מפקח בניה מטעם הדיירים מבטיח שתוצאות עבודות הפרויקט יהיו לשביעות רצונם של הדיירים ובהתאם לסטנדרטים התקניים של חוק התמא 38.

תמא 38 – פרויקט בניה מורכב

תמ"א 38 היא תכנית פעולה ממשלתית שנועדה לחזק מבנים בפני רעידות אדמה וסכנות טבע אחרות. המטרה של התכנית היא לחזק את התשתיות של מבנים ישנים בכדי לשמור על בטיחות הדיירים בנכס. תמא 38 היא תכנית מאוד פופולארית עכשיו בגלל שהיא אוטומטית משבחת את ערך הנכס, על ידי חיזוק המבנה, ובנוסף פותחת אפשרות לקבלנים ולדיירים עצמם להוסיף אלמנטים נוספים לבניין כמו מעליות ויחידות דיור נוספות. כתוצאה מכך, ישנם הרבה פרויקטים של תמא 38 שיוצאים לפועל על ידי מספר של קבלנים. כל פרויקט כזה חייב להתבצע תחת פיקוח בניה של מפקח בניה תמ"א 38 שמלווה את הפרויקט ומבטיח איכות בניה לכל המעורבים.

תחום אחריותו של מפקח הבניה בפרויקט תמא 38

תחילה, מפקח הבניה יכול לייעץ לדיירים ולייצגם כבר בעת בחירת הקבלן המבצע או היזם אשר ינהל את כל פרויקט התמא 38. עוד בזאת, מפקח הבניה יבחן את התכניות האדריכליות של חיזוק המבנה ויעניק חוות דעת מקצועית להבטחת תכנון ראוי.

בשטח הבניה המפקח יהווה את הגורם האחראי מטעם הדיירים שבודק ומוודא שכל עבודות הבניה מתבצעות לפי התכנון שנקבע ולפי נהלי עבודה תקינים לפרויקט מסוג תמא 38. פיקוח בניה בשלב חיזוק המבנה ושינויי הבניה מבטיח איכות ביצוע גבוהה יותר ומניעת ליקויי בניה כתוצאה מעבודה לא תקינה של הקבלן. מפקח בניה תמ"א 38 אינו מנהל את עבודות הבניה אך כן מייצג את הדיירים ומבקר באופן קבוע את הבניה ובנוסף מעניק חוות דעת מקצועית בעת הצורך. אפשר לומר שמפקח בניה הוא הדמות המקצועית ששומרת אך ורק על אינטרס הדיירים בפרויקט בניה כזה ותפקידו לתת שקט נפשי לדיירים שהכול מתנהל כשורה.

החשיבות של מפקח בניה מטעם הדיירים בפרויקט תמא 38

מומלץ מאוד שהדיירים המבצעים פרויקט מורכב כמו תמא 38 ישכרו את שירותיו של מפקח בניה מקצועי ומנוסה בפיקוח בניה על פרויקטים של תמא 38. הסיבות לכך הן:

ביצוע פרויקט בניה של תמא 38 מתבצע על ידי קבלן מבצע, כך שאיכות חיזוק המבנה ותוספות הבניה תלויים אך ורק באיכות עבודתו ובמקצועיותו במהלך שלבי הבניה. מכיוון שלדיירים אין את ההשכלה המקצועית והניסיון לפקח על עבודות הבניה ולייצג בצורה נאותה את עצמן, חובה על הדיירים להעסיק מפקח בניה חיצוני לפרויקט שייצג אותם בכל שלבי הבניה. מפקח הבניה דואג שכל העבודה של הקבלן מתבצעת על הצד הטוב ביותר, שלא יצוצו ליקויי בניה בשלב הבניה ושהפרויקט יתנהל על פי דרישות הדיירים.

תמא 38 הוא פרויקט מאוד מורכב הנדסית ובמקרים רבים אותו פרויקט מתבצע כאשר הדיירים נוכחים בבניין במהלך העבודות. לכן, חשיבות מפקח הבניה גם מתייחס מקצועית לבטיחות הדיירים ואיכות הדיור במהלך עבודות חיזוק המבנה. יש חשיבות מן המעלה הראשונה לבטיחות ובריאות הדיירים ולכן מומלץ להעסיק מפקח בניה תמא 38 שיהווה עוד גורם מקצועי שמפקח על פעולות הבניה והתאמתם לדיירים בשטח.

מפקח בניה מטעמכם יפעל להיות החוט המקשר בין הרצונות שלכם לבין העבודה בפועל. הוא ילווה את הפרויקט מהצד שלכם ויעניק לכם את תחושת הביטחון שמגיע לכם במהלך העבודות בפרויקט הכול כך חשוב הזה.