בדק בית הפכה לשלב הכרחי לביצוע בעת קבלת דירה חדשה מקבלן ובמהלך סגירת עסקת מכירה של דירה יד שנייה. אך בעוד שבדק בית שכיחה בתחום הנדל"ן, לא כל אחד יכול לבצע בדק בית בצורה מקצועית ומקיפה. בדיקת ליקויי בניה חייבת להתבצע רק על ידי מהנדס בדק בית מנוסה באיתור ליקויי בניה בדירות ובבתים פרטיים, כאשר הדרישה לניסיון נובעת מהמורכבות הרבה של ביצוע בדק בית.

כבעלי חוסר ידע בתחום הנדסת הבניין חשוב שתפנימו שקיימת מורכבות רבה בביצוע בדיקת ליקויי בניה בנכס, הן מהצד התפעולי והן מהצד המשפטי. איתור ליקויי בניה במהלך בדק בית מתבסס על ידע מקצועי בפיקוח בניה, על ניסיון באיתור ליקויי בניה קיימים, על ניסיון בזיהוי בניה לא תקינה שיכולה ליצור ליקויי בניה בעתיד ועל ידע משפטי בתחום הבניה. כתוצאה מכך, מפקח בניה אשר מגיע לנכס בכדי לבצע בדיקת ליקויי בניה חייב להתייחס למורכבות הבדיקה בכובד ראש.

ניסיון בביצוע בדק בית הוא המפתח לאיתור ליקויי בניה

בבסיס המורכבות של בדיקת ליקויי בניה נמצא כמובן הקושי לאתר ליקויי בניה. בעוד שליקויי בניה וויזואליים נפוצים כמו התקלפות צבע מהקירות או עובש בחיפוי חדר אמבטיה גלויים גם לעין הלא מקצועית, חלק גדול מליקויי הבניה יכולים להתגלות וויזואלית רק בעין מקצועית ובעלת ניסיון באיתור ליקויי בניה. זאת הסיבה למה אין הרבה מהנדסי בדק בית שיכולים לבצע בדיקה מקיפה ומוצלחת. חשוב תמיד לוודא שמהנדס בדק הבית המבצע עבורכם את בדיקת ליקויי הבניה יהיה מהנדס בדק בית בעל ניסיון רב שנים, בכדי להבטיח גילוי מלא של כל הליקויים בנכס שלכם.

שימוש בכלי בדק בית לאיתור ליקויי בניה נסתרים

בעוד שרוב ליקויי הבניה מאותרים בצורה וויזואלית על ידי מהנדס בדק בית, ישנם מקרים בהם יכול להיווצר חשש לקיום ליקויי בניה נסתרים. ליקויי בניה כאלו יכולים להיות רטיבות בקירות או פגיעה כלשהי בשלד הדירה, ועל מנת לאתרם יש צורך להשתמש בכלים מיוחדים לאיתור ליקויי בניה נסתרים. כלי בדק בית אלו, כמו למשל מערכת אינפרה אדום לבדיקת רטיבות בדירות, דורשים ידע וניסיון מקצועי. אם מהנדס בדק הבית אינו מכיר את המורכבות בשימוש בכלים אלו, זה יכול לפגוע בהצלחת איתור כל לקויי הבניה בנכס.

ליקויי בניה כתוצאה מבלאי בדירות יד שנייה

מורכבות נוספת של בדק בית, אשר נפוצה יותר בדירות יד שנייה, היא היכולת לאתר ליקויי בניה פוטנציאליים עתידיים שיתרחשו עקב בלאי. בהחלט יכול להיווצר מצב שבמעמד ביצוע ביקורת ליקויי בניה לא יאותרו ליקויי בניה מסוימים, אשר ייווצרו בתקופה שלאחר השלמת הרכישה של דירה. אלו לרוב ליקויי בניה של בלאי, והמשימה של כל מהנדס בדק בית היא לאתר ליקויי בניה פוטנציאליים ולהכניסם לדו"ח הממצאים של בדק הבית. לא מדובר על מדע מדויק, אלא התבססות על ניסיון מהנדס בדק הבית ובמטרה להעניק למזמין הבדיקה תמונת מצב מדויקת כמה שניתן על הבניה בנכס. מפקח בניה אשר מבצע בדק בית בצורה מקיפה יציין תמיד בחוות הדעת ההנדסית נקודות התייחסות לליקוי בניה פוטנציאליים.

החשיבות בניסוח חוות דעת הנדסית

דו"ח הממצאים של בדיקת בדק בית הנו גם חוות דעת הנדסית מקצועית אשר במקרים של סכסוך בין הקבלן המבצע לבעל דירה חדשה או בין מוכר ורוכש של דירה יד שנייה יכולה לקבל מעמד משפטי. יתרה על כך, כל מהנדס בדק בית מקצועי לוקח בחשבון שבהחלט יכולה להיות אפשרות שמזמין הבדיקה, הלקוח המשלם ממיטב כספו על ביצוע בדק הבית, יידרש להשתמש בדו"ח הממצאים בבית משפט. עקב כך קיימת מורכבות רבה בלנסח בצורה ברורה ככל הניתן, גם מבחינה משפטית, את ממצאי הבדיקה.