בדיקת בדק בית לאיתור ליקויי בניה היא הבדיקה החשובה ביותר בעת קניית דירה חדשה מקבלן. בכדי להמחיש את החשיבות של בדיקת בדק בית, להלן מספר ליקויי בניה משמעותיים שצוינו בדוח חוות דעת מהנדס של חברת גולדאל הנדסה בדירה חדשה במהלך חודש ינואר 2019.

בדירות חדשות מקבלן יש תמיד ליקויי בניה הזקוקים לטיפול נוסף של הקבלן לפני אכלוס הדירה. לכן כל מי שרוכש דירה חדשה מקבלן צריך להזמין מהנדס מומחה בדק בית לאיתור כלל ליקויי בניה לפני חתימה על אישור קבלת המפתח. ליקויי הבניה שיאתר הבודק במהלך בדק הבית יצוינו בחוות דעת הנדסית מקצועית, וימסרו לקבלן המבצע בכדי שיטפל בהם כהלכה.

בכדי להמחיש את החשיבות של הזמנת בדיקת בדק בית מקיפה וחוות דעת מהנדס בעת קניית דירה חדשה מקבלן, אנו רוצים לשתף אתכם בכמה ליקויי בניה משמעותיים שאיתר מהנדס בדק בית מטעם חברתנו במהלך בדיקת בדק בית שהתקיימה בחודש ינואר 2019. להלן הליקויים המשמעותיים ביותר שצוינו בדוח:

סטיות ואי התאמות למתאר תכניות הבניה

צינור שופכים עובר בצורה וויזואלית בתוך מקלחון ההורים בניגוד לתכניות הבניה שהוצגו למהנדס בדק הבית. חוות הדעת של המהנדס היא שתיקון הסטייה בבנייה אינו כלכלי. מומלץ להיוועץ בשמאי מקרקעין בנוגע לאפשרות ירידת ערך הדירה.

ליקויי רטיבות בדירה

במהלך הבדיקה בדירה נמדדו תפרחות בפני השטח של האריחים ברצפה ובקירות בשיעור עד 156.8 נקודות לחות במכשיר "פרוטימטר" במספר נקודות ברחבי הדירה. התפרחות נוצרו כתוצאה מרטיבות כלואה בשכבת החול מתחת לאריחים. זהו ליקויי בניה שנוגע את תקנות הבנייה אשר דורשים שלא יהיו אזורים בנכס עם לחות כלואה של יותר מ-80 נקודות לחות. נדרש לטפל ברטיבות בחלק התחתון של הקירות שבאים במגע עם הקרקע ובחדרי רחצה. מומלץ לפנות למתכנן אינסטלציה בכדי לקבל תכנית ניקוז מסודרת ולאתר את מקור הרטיבות.

ליקויי ניקוז מים

הריצוף במרפסת השמש של הדירה בוצע בשיפועים לא תקינים לכיוון פתחי הניקוז. בעוד שריצוף תקין צריך להיות בשיפוע של 1 סנטימטר לכיוון פתחי הניקוז, הריצוף בפועל הוא בשיפוע 0.3 סנטימטר לכיוון הכניסה לדירה כפי שניתן לראות בתמונה הבאה:

שיפוע ניקוז לא תקין

שיפוע ניקוז לא תקין

הליקוי מונע ניקוז תקין וגורם להצטברות של שלוליות מים. מהנדס בדק הבית מורה לפרק את הריצוף במרפסת השמש ולבצע ריצוף מחדש תוך הקפדה על יצירת שיפוע ניקוז מים תקין לכיוון קולטי הניקוז ולהתקין פס הפרדה עשוי פליז או אלומיניום בחיבור הרצפות.

ליקויי תשתית חשמל

במהלך בדיקת בדק בית מצא הבודק שחלק מאביזרי החשמל, כגון מפסקים ושקעים, לא מורכבים כראוי. חלקם הותקנו הפוך או לא מוציאים זרם חשמלי. ליקויי בניה אלו נוגדים את תקנות הבנייה אשר דורשים שכל הציוד החשמלי בדירה יותקן בצורה תקינה ולשימוש בטיחותי.

ליקויי טיח וצבע

במספר מקומות בבית אותרו גליפים לקויים היוצרים ליקוי בניה קוסמטי הדורש טיח חדש. זאת בניגוד למפרט הכללי סעיף 11031 שלפיו יש להסיר לכלוך מכל משטחי הטיח והבטון בנכס עד שהמשטח יהיה חלק. ניתן לראות בבירור את ליקוי הבניה בגליפים בתמונה הבאה שצורפה לדוח חוות הדעת של המהנדס:

חוות דעת מהנדס - ליקוי טיח לא תקין

חוות דעת מהנדס – ליקוי טיח לא תקין

על פי הנחיית מהנדס בדק בית, נדרש לשפשף את הצבע מהגליף, ליישר את הגליף לצביעה ולצבוע מחדש תוך הקפדה על ביצוע מקצועי וקבלת גוון תואם ומראה אחיד.

ליקויי עבודות אלומיניום

בבדיקה של דלת היציאה למרפסת איתר מהנדס בדק הבית שמסילות האלומיניום התחתונות הותקנו בצורה רשלנית שלא מאפשרת לדלת ההזזה להיסגר באופן תקין. זה נוגד את תקנות הבנייה המציינות שמוצרי אלומיניום ומלבנים סמויים יותקנו בפתחים באופן יציב המאפשר איטום למניעת חדירת מים ואוויר אל פנים הדירה.