חובה לבצע בדיקת בדק בית לפני השלמת רכישה של דירה יד שנייה על מנת לקבל תמונת מצב ריאלית של טיב ואיכות הבנייה בדירה. מהנדס בודק דירות יד שנייה מעניק לקונה הדירה חוות דעת הנדסית, המפרטת את כלל ליקויי הבניה בדירה, שמאפשרת לו לקחת החלטה נבונה לגבי כדאיות עסקת רכישת הדירה.

קניית דירה יד שנייה היא אופציה מצוינת לזוגות צעירים שרוצים לקנות דירה ראשונה בזול, למשקיעים שרוצים לרכוש דירה להשקעה ולמשפרי דיור שמחפשים דירה גדולה. דירה יד שנייה נרכשת מאדם פרטי, בשונה מקבלן בשוק הדירות החדשות, ועל קונה הדירה לנהל משא ומתן מול בעל הדירה הנמכרת.

לפני כל השלמת רכישה של דירה יד שנייה על הקונה הפוטנציאלי להזמין מהנדס בדק בית לטובת איתור כלל ליקויי הבנייה שבדירה. חוות הדעת ההנדסית היא הכרחית על מנת שקונה הדירה יידע בדיוק מהו מצב הבנייה בדירה שהוא מעוניין לרכוש ומהי ההשקעה הנדרשת לתיקון כלל הליקויים הקיימים.

חשוב להפנים שבכל דירה יד שנייה קיימים ליקויי בניה. לכן, זה חשוב מן המעלה הראשונה להזמין מהנדס בודק דירות יד שנייה לפני שסוגרים עסקה. להלן מספר דוגמאות לליקויים נפוצים בדירות יד שנייה שיכולים להימצא גם בדירה שאתם מתכננים לקנות:

ליקויי שלד בדירה יד שנייה

דירות יד שנייה יכולות לסבול מבעיות שלד הפוגעות בחוזק המבנה. במקרים שכאלו יהיה צורך להזמין מתכנן שלד לטיפול בשלד הדירה. עלות תיקון שלד מבנה של דירה יד שנייה יכול להגיע לעשרות אלפי שקלים, מה שיכול לעזור לקונה הדירה להוריד משמעותית את מחיר הדירה במשא ומתן.

לדוגמה, במהלך בדיקת בדק בית בדירה יד שנייה איתר מהנדס מטעם חברתנו שעובי כיסוי הבטון של שלד הדירה אינו עומד בחוקת הבטון (ת"י 466 חלק 1), מה שגרם נזק למוטות הברזל של שלד המבנה.

שלד מבנה חשוף בדירה יד שנייה

שלד מבנה חשוף בדירה יד שנייה

ניתן לראות בבירור בתמונה לעיל שמוטות הברזל של שלד הדירה בולטים ואינם מכוסים כהלכה בבטון. עלות התיקון המוערכת היא 25,000 שקלים.

ליקויי רטיבות בדירה יד שנייה

דירות יד שנייה יכולות גם לסבול מרטיבות בקירות המבנה כתוצאה מהצטברות של לחות או נזילה בתוך הקירות. רטיבות יוצרת פגם אסתטי (כתמים בקירות) ויכולה לסכן את שלד המבנה (היווצרות עובש וחלודה). חשוב לאתר רטיבות בדירה יד שנייה, לאתר את מקור הרטיבות ולתקן את המפגעים שנוצרו עקב הרטיבות.

לדוגמה, במהלך בדיקת בדק בית בדירה יד שנייה (הממוקמת בקומה העליונה בבניין של 4 קומות) נצפתה רטיבות מהגג. ניתן להסיק שזאת כתוצאה מאיטום לקוי בגג. יש לאתר את מקור הנזילה, לייבש את אזור התקרה בדירה ולצבוע מחדש. עלות התיקון המוערכת היא 30,000 שקלים.

רטיבות מהגג בדירה יד שנייה - מהנדס בודק דירות יד שנייה

רטיבות מהגג בדירה יד שנייה – מהנדס בודק דירות יד שנייה

ליקויי בניה עקב בלאי בדירה יד שנייה

בבדיקה לפני קניית דירה יד שנייה תמיד מתייחסים גם לליקויים בדירה שיכולים להיווצר עקב בלאי. יכול בהחלט להיות מצב שיש לשפץ ולחדש מספר אלמנטים שונים בדירה, מה שקונה הדירה צריך לקחת בחשבון כאשר הוא מחשב את כלל כדאיות עסקת הרכישה של הדירה.

לדוגמה, במהלך בדיקת בדק בית בדירה יד שנייה שחברתנו השלימה לאחרונה התגלו מספר ליקויי בניה הדורשים תיקון או חידוש כגון: צבע מתקלף בנקודות מסוימות בקירות המבנה, מלבני דלתות רקובים בתחתיתם, גלגלים מתחת לדלת הזזה למרפסת לא מתפקדים כראוי, ליקויים באיטום/בידוד מסביב לחלונות, ליקויים בצנרת השינה של הדירה שדורשים את החלפת כל הצנרת בדירה ועוד. עלות התיקון המוערכת של כל הליקויים הללו שנמצאו בדירה היא כ-100,000 שקלים.

רוצים בכלל לקנות דירה חדשה מקבלן? בואו לגלות כמה יכולות להיות עלויות התיקון?