בכדי להבטיח שאתם עושים את קנייה חכמה של דירה חשוב להזמין מהנדס לבדק בית. מהנדס מומחה בדק בית בוחן את הדירה לאיתור ליקויי בניה. חוות הדעת ההנדסית שמקבלים על הדירה מאפשרת לכם לדרוש מהקבלן לתקן את הליקויים או לדרוש הורדת מחיר של דירה יד שנייה לפי עלות תיקון הליקויים.

קנייה של דירה, בין אם זאת דירה חדשה מקבלן או בין אם זאת דירה יד שנייה, היא אחת העסקאות הגדולות ביותר שאדם יכול לעשות. אתם רוצים שהדירה שאתם מקבלים מהקבלן או קונים מאדם פרטי תהיה דירה באיכות בנייה תקינה הראויה למגורים. בשביל זה חשוב לבצע בדיקה הנדסית של טיב איכות הבנייה.

בדיקת בדק בית הנה בדיקה של מהנדס מומחה הבוחן את הנכס ומאתר ליקויי בניה, ליקויים שפוגעים בטיב איכות הבנייה ודורשים טיפול, כנציג קונה הדירה. מקבלים חוות דעת הנדסית המפרטת את כלל ליקויי בניה. חוות הדעת ההנדסית מציגה את כלל ליקויי הבניה עם המלצת המהנדס לטיפול בליקויים.

להלן מספר דוגמאות לליקויי בניה שצוינו בחוות דעת הנדסית של מהנדס לבדק בית:

התקנה לא נכונה של המזגן המרכזי בדירה

במהלך בדיקת בדק בית איתר המהנדס שפתח האוויר של המזגן המרכזי ממוקם בצורה לא תקינה. מיקום תריס המזגן לתריס אספקת האוויר יכול לגרום לקצר אוויר שיפגע בתפקוד התקין של המזגן. על פי הנחיות הבנייה בישראל, מיקומו של פתח האוויר חוזר צריך להיות מצד ימין או שמאל של המאייד ובחפיפה של כ-20 סנטימטר עם המאייד שמעל. ניתן לראות בתמונה לעיל את קצר האוויר במצלמת אינפרה אדום:

אוויר חוזר מזגן

אוויר חוזר מזגן

מהנדס בדק הבית ממליץ לבצע תריס אוויר חוזר במקום הנכון על פי תקנות ת"י 994 חלק 4 אשר דורש ש"היחידה הפנימית תותקן לפי הוראות היצרן. מקום ההתקנה ייבחר כך שיבטיח פיזור אחיד ובלתי מופרע של האוויר בחדר (ככל האפשר בתנאים הקיימים) וימנע שאיבת ריחות רעים לתוך מובילי האוויר."

ליקויי אינסטלציה בדירה

מערכת האינסטלציה בדירה חשובה מאוד לתפקוד תקין של הדיירים. במידה ויש ליקויי בניה באלמנטים השונים של מערכת האינסטלציה, הם צריכים להיות מטופלים בהקדם על מנת למנוע בעיות ניקוז של מים וביוב.

בבדיקת בדק בית של חברתנו איתר מהנדס בדק בית שהצנרת בדירה עוברת דרך הקירות ללא שרוולים מגינים. זהו ליקויי שיכול לפגוע בתפקוד הצנרת וליצור רטיבות בעתיד.

רטיבות בקירות הדירה

רטיבות המצטברת בקירות דירה יכולה לעשות נזק גדול לשלד מבנה הדירה. כל מהנדס לבדק בית בוחן את קירות המבנה והמרצפות בדירה על מנת לאתר ליקויי רטיבות. במידה והוא מאתר רטיבות כלשהי, יש לטפל בה בהקדם.

במהלך בדק בית שביצעה חברתנו לאחרונה איתר מהנדס מומחה מטעמנו רטיבות בקירות הדירה. הרטיבות נוצרה כתוצאה מלחות שהצטברה בקירות, ככל הנראה כתוצאה מחומר מלט רטוב שהיה בשימוש במהלך הבנייה של הדירה. ניתן לראות בתמונה הבאה את הרטיבות הברורה בקירות הדירה.

מהנדס לבדק בית - לחות בקירות דירה

מהנדס לבדק בית – לחות בקירות דירה

בחוות הדעת ההנדסית רשם מהנדס בדק הבית שעל הקבלן לאתר את מקור הרטיבות, לתקן בצורה מקצועית ולחדש צביעה בקירות.

ליקויי איטום בחלון יציאה למרפסת

רוב הדירות החדשות היום מגיעות עם מרפסת. בעוד שמרפסת בהחלט מעלה את ערך הדירה, היא גם פותחת הזדמנות לכניסה של מי גשמים לדירה במהלך החורף. בכדי למנוע כניסה של מים מבחוץ חשוב שיהיו אמצעי איטום בחלונות היציאה למרפסת.

ליקוי מאוד נפוץ בדירות חדשות הוא איטום לקוי של חלון היציאה למרפסת, כמו למשל בדירה חדשה שחברתנו בדקה לאחרונה. כפי שצוין בחוות הדעת ההנדסית של מהנדס בדק בית: "במסילות התחתונות של המכלולים בחלון היציאה למרפסת חסרים אלמנטים לניקוז עם שסתומים חד-כיווניים למניעת חדירת מים ורוח. הדבר מהווה ליקוי תפקודי. נדרש להתקין את השסתומים כנדרש לפי תקנות הבנייה"