בדיקת בדק בית היא הבדיקה החשובה ביותר שניתן לעשות לפני קנייה של דירה חדשה מקבלן. במהלך בדיקת בדק בית מהנדס ליקויי בניה מאתר את כלל ליקויי בניה בדירה ומעניק לקונה הדירה דוח ממצאים על מצב הדירה. יש מספר ליקויי בניה שכל מהנדס בדק בית צפוי לגלות בקלות במהלך בדיקת דירה חדשה מקבלן.

קנייה של דירה חדשה מקבלן היא לא משימה קלה כמו שכולם חושבים מכיוון שצריך מאוד להיזהר מקנייה של דירה חדשה עם ליקויי בניה. בדיוק בשביל זה נוצרה בדיקת בדק בית, בדיקה של מהנדס מומחה שתפקידו לאתר את כלל ליקויי הבנייה בדירה. הבדיקה המעניקה לקונה הדירה דוח ליקויים שיועבר לטיפול הקבלן לפני מעבר הדיירים לדירה.

לא בטוחים שהבדיקה תגלה את כל הליקויים בדירה חדשה? ובכן, כל מהנדס ליקויי בניה יכול בקלות לאתר מספר ליקויי בניה נפוצים במהלך בדיקת בדק בית:

1. ליקויי בניה של רטיבות

מהנדס בדק בית יכול לאתר רטיבות בעזרת מגוון של כלים כמו מד לחות ומצלמת אינפרה אדום. במידה ויש סממנים של רטיבות בקירות או מתחת לאריחים הדירה, הוא מציין זאת בחוות הדעת ההנדסית שלו והקבלן חייב לייבש את הרטיבות שנוצרה ו/או לטפל במקור הנזילה שהוביל לרטיבות.

לדוגמה, בבדיקת בדק בית שחברתנו ביצעה לאחרונה התגלו סממנים של רטיבות. לכן, מהנדס ליקויי בניה ביצע בדיקה של רטיבות עם מצלמת אינפרה אדום ואכן מצא שקיימת רטיבות בקירות. ניתן לראות בתמונה הבאה את מצלמת האינפרה אדום מאתרת רטיבות בקירות.

מהנדס ליקויי בניה - רטיבות במצלמת אינפרה אדום

מהנדס ליקויי בניה – רטיבות במצלמת אינפרה אדום

2. ליקויי בניה של ניקוז

אחד הליקויים הנפוצים ביותר בדירות חדשות הוא הנחת ריצוף לקוי בחדר האמבטיה שאינו מנקז כהלכה את המים לחור הניקוז והנחת ריצוף לקוי ברצפת המרפסת בצורה שאינה מנקזת כהלכה מי גשמים. מהנדס בדק בית יכול למדוד בקלות את שיפוע הרצפה לחור הניקוז עם פלס בכדי לדעת האם השיפוע עומד בתקני הבנייה (השיפוע לחור הניקוז חייב להיות שיפוע שלילי של לפחות 1%)

לדוגמה, בבדיקת בדק בית שחברתנו ביצעה לאחרונה מדד מהנדס בדק הבית את שיפוע רצפת המרפסת לחור הניקוז וגילה שהשיפוע הוא שיפוע שלילי של רק 0.3 סנטימטר. שיפוע נמוך שכזה מונע ניקוז תקין וגורם להצטברות שלוליות מים. יש להחליף את הריצוף במרפסת לשיפוע תקין של לפחות מינוס 1%.

3. ליקויי בניה טיח וצבע

ליקויי בניה של טיח וצבע מאוד קלים לזיהוי וויזואלי על ידי מהנדס מומחה בדק בית. תפקידו של מהנדס ליקויי בניה הוא לעבור על כל שטח הדירה, לאתר ולציין את כלל ליקויי הבניה הקוסמטיים הקיימים בדירה בדוח חוות הדעת ההנדסית שלו בכדי שהקבלן יהיה מחויב לטפל בכל ליקויי הבניה הקוסמטיים.

לדוגמה, בבדיקת בדק בית שחברתנו ביצעה לאחרונה איתר מהנדס בדק בית מספר ליקויי בניה של טיח וצבע הדורשים לשפשף את הצבע הלקוי מהקירות, להכין את הקירות והתקרות לצביעה מחדש, ולצבוע מחדש בשלוש שכבות לפחות של צבע מתאים, תוך הקפדה על ביצוע מקצועי וקבלת גוון תואם ומראה אחיד.

4. ליקויי בניה בעבודות אלומיניום

עבודות האלומיניום בדירה הן המסגרות של החלונות והדלתות. עבודות אלומיניום חשובות מאוד לאיכות הדיור בדירה מכיוון שהם חלק בלתי נפרד מהשימוש בדירה. ליקויי בניה בעבודות אלומיניום נוצרת בדרך כלל עקב עבודה רשלנית או חומר אלומיניום באיכות נמוכה, ליקויים שמאוד קל למהנדס ליקויי בניה לגלות בעת בדיקה קפדנית של עבודות האלומיניום בדירה.

לדוגמה, בבדיקת בדק בית שחברתנו ביצעה לאחרונה מצא מהנדס בדק בית שמסגרת האלומיניום של חלונות היציאה למפרסת הותקנה בצורה שיכולה לגרום לכניסה של מי גשמים לדירה. ניתן לראות בבירור בתמונה הבאה שיש מרווח בין מסגרת האלומיניום לקיר החיצוני, מה שיכול להוביל לחדירת מי גשמים.

איטום אלומיניום לקוי

איטום אלומיניום לקוי