בין אם אתם רוכשים דירה חדשה מקבלן או בין אם אתם רוכשים דירה יד שנייה, אתם חייבים לבצע בדיקת בדק בית על ידי מפקח בניה בדק בית. בדיקת בדק הבית בוחנת בשבילכם האם קיימים חריגות בניה או ליקויים בדירה. במקרים של דירות חדשות בדיקת בדק בית חשובה בכדי לוודא שהדירה החדשה מהקבלן הנה דירה נקייה מליקויים ובטוחה לאישור קבלת המפתח, בעוד בדיקת בדק בית של דירה יד שנייה חשובה להבטיח לכם שמצב הדירה המתואר בחוזה הרכישה משקף את המציאות.

הרבה פעמים בעלי נכסים עתידיים אשר רוכשים דירה מרגישים מאוד מבולבלים באספקטים השונים של בדיקת בדק הבית והממצאים שלה, ובמיוחד לגבי מהן ההשלכות במידה ונמצאו ליקויי בניה. ובכן, כאן פיקוח בניה על ידי מקצוען מסייע לכם במעמד הרכישה. מפקח בניה בדק בית בוחן את כלל מתחם הדירה לאיתור ממצאים וחריגות בניה שלא תואמות את היתרי הבניה ומציין הכול בדוח מקצועי שגם קביל בבית משפט.

מפקח הבניה של בדק הבית הוא מפקח מטעמכם הדיירים החדשים והוא מייצג את הצד שלכם בעסקה, אך עדיין הרבה דיירים אינם מצליחים להבין את משמעות הדוח שמוגש להם על ידי מפקח הבניה לאחר בדיקת בדק הבית מכיוון שהדוח מכיל מושגים מקצועיים בתחום הבניה. על מנת לסייע לכם לקבל תמונה ברורה ופשוטה יותר של מצב הדירה, ישנם מספר שאלות שמומלץ לשאול מפקח בניה בדק בית בסיום הבדיקה:

  1. עד כמה רע מצב הדירה?

מפקח הבניה בוחן את הדירה ופועל לאתר את כל הליקויים שקיימים בדירה ולציין אותם בדוח סיכום הבדיקה, הן ליקויי בניה גדולים והן ליקויי בניה קטנים. אז בדוח המסכם אנו נקבל רשימה של הליקויים הקיימים בדירה, אך איך על סמך מספר הליקויים בדוח נוכל להעריך האם מצב הדירה באמת רעוע? למשל, מספר מקומות בהם ישנו קילוף צבע מהקירות ניתן לפתירה בקלות ובזול בעזרת צביעה מחדש, אך ליקוי אחד של נזילה בצנרת יכול לעלות כמה אלפי שקלים לתיקון. לכן, לאחר השלמת הבדיקה חשוב לברר מול מפקח הבניה בדיוק מהו מצב הדירה בהתאם לליקויי הבניה והאם הדירה נמצאת בפער מהותי לעומת המצב שהובטח לרוכשים. זכרו, מטרת בדיקת בדק הבית היא להגן עליכם, הרוכשים הפוטנציאליים, מרכישה לא נבונה.

  1. מה לדעתך יש לשפר בדירה?

מפקח בניה בדק בית מגיע בכדי לאתר ליקויים כחלק מבדיקת בדק הבית, אך אם הוא כבר נמצא בדירה לא יזיק להתייעץ איתו לגבי מקצה השיפורים הנדרש בדירה. גם אם אתם רוכשים דירה חדשה מקבלן, ובמיוחד אם אתם רוכשים דירה יד שנייה, לא יזיק להתייעץ עם מפקח הבניה על שינויי בניה או פעולות אחזקת מבנה בדירה שמומלץ לבצע. זכרו שמפקח הבניה הנו הנדסאי בעל ניסיון רב שנים בתחום הבניה ואין תחליף לניסיון ולידע המקצועי שלו, אל תתביישו לנצל זאת עד תום.

  1. אפשר להראות לי את ליקויי הבניה בעין?

כאשר מפקח הבניה מבצע את בדיקת בדק הבית אתם לא תהיו צמודים אליו בכדי לראות בעצמכם את הליקויים וחריגות הבניה הקיימות, אלא, רק תקבלו דוח מסכם של כל הליקויים. בשלב זה כדאי לבקש ממפקח הבניה שיציג לכם את הליקויים בעין, כאשר אתם רואים את הליקויים המשמעותיים בעצמכם אתם יכולים להבין טוב יותר מה הבעיה ומה נדרש בכדי לטפל בליקוי הספציפי. כל מפקח בניה אחראי ומנוסה יצלם בעת הכנת הדוח את כל הליקויים המשמעותיים לראיה עבור הלקוחות שלו, אך עדיין מומלץ לבקש לראות את הליקויים בזמן אמת.

  1. אתה יכול להסביר לי בפשטות כיצד לטפל בליקויים?

הדוח עצמו יציין לכם את הליקויים והחריגות, את המלצת מפקח הבניה על הדרכים לטפל בתקלות והערכה גסה לגבי העלויות הנגררת. הדוח יציין זאת בשפה מקצועית, על מנת שתוכלו להציג זאת ישירות לקבלן המטפל. בשלב זה מומלץ לבקש ממפקח הבניה הסבר פשוט ובעל פה לגבי מה יש לבצע על מנת לטפל בתקלות, בכדי שגם לכם יהיה מושג כללי לגבי המשך ההתנהלות מול הקבלן האחראי.