קונים דירה חדשה מקבלן? מזל טוב! בקרוב תדרשו להזמין מהנדס בדק בית לאיתור ליקויי בנייה. לא בטוחים מתי מביאים חברת בדק בית בתהליך קניית דירה חדשה? המשיכו לקרוא וגלו מתי הכי טוב להזמין בדיקת איתור ליקויי בניה לדירה חדשה מקבלן.

קונה דירה חדשה מקבלן רוצה לדעת בראש שקט שהוא קונה דירה תקינה הראויה למגורים. הבעיה היא, שהוא לא יודע להעריך בצורה מקצועית את מצב הבנייה בדירה.

במיוחד בשביל זה נוצרה בדיקת בדק בית, בדיקת ליקויי בניה המתבצעת על ידי מהנדס מומחה שמכיר את כל תקנות הבנייה ויודע לאתר ליקויי בניה.

מתי מביאים חברת בדק בית כשקונים דירה חדשה?

התזמון הטוב ביותר להזמין מהנדס מומחה בדק בית הוא כאשר הקבלן מזמין את הדיירים החדשים לחתום על פרוטוקול מסירה. בשלב זה ביכולתו של קונה הדירה להציג בפני הקבלן דרישה לטיפול בליקויים הקיימים בדירה, שיאותרו על ידי מהנדס בדק הבית, לפני מתן אישור סופי וכניסת הדיירים.

חשוב תמיד בעת שלב פרוטוקול המסירה של דירה חדשה מקבלן להזמין מהנדס מומחה בדק בית שיבחן את הדירה ויעניק לכם חוות דעת הנדסית מפורטת. רק כך תוכלו להבטיח שהדירה החדשה שאתם מקבלים מהקבלן עומדת בכל תקנות הבנייה וראויה למגורים.

מה קורה אם לא מביאים חברת בדק בית?

קונה דירה חדשה מקבלן שלא מביא חברת בדק בית לבדיקת ליקויים יעניק אישור לקבלן מבלי לדעת אם דירתו ראויה בכלל למגורים. טעות שיכולה לעלות לו ביוקר.

להלן מספר ליקויי בניה שחברתנו איתרה לאחרונה המדגישים את החשיבות של הזמנת חברת בדק בית לאיתור ליקויי בנייה לפני חתימה על אישור פרוטוקול מסירה:

סטייה בבנייה של קירות הדירה

במהלך בדיקת בדק בית בדירה חדשה מקבלן נמדדו סטיות של הקירות הפנימיים בדירה מתוכניות המתאר של הדירה. ליקויי שכזה נקרא חריגות בנייה.

לדוגמה, קיר בסלון נבנה בסטייה של עד כ- 55 מ"מ מהציר האופקי. אורך הקיר כ 5 מטר. הליקויים הללו בלתי הפיכים ועל קונה הדירה להתייעץ עם שמאי מקרקעין. ניתן לראות את הסטייה של הקיר בסלון באופן ברור בתמונה הבאה:

מתי מביאים חברת בדק בית – סטייה של קירות הדירה

מתי מביאים חברת בדק בית – סטייה של קירות הדירה

איטום לקוי ברחבי הדירה

מהנדס בדק הבית של חברתנו איתר מגוון ליקויים של איטום בדירה חדשה מקבלן כגון: לא בוצעו מישקי הפרדה ממולאים בחומר גמיש בין האריחים ברצפת בחדרים רטובים, פרט קולט מי גשמים לא בוצע לפי תקן, מרצפות נבנו בשיפועים לא תקינים לניקוז במשטח ריצוף שחשוף לגשם, שיפוע מקלחון לא מתאים לנדרש בתקן ועוד.

עבודה לקויה של צבע וטיח

פעמים רבות הקבלן מבצע עבודות טיח ובצע בצורה חובבנית. למשל במהלך אחת מבדיקות בדק הבית של חברתנו אותרו מספר תיקוני שפכטל לא מקצועיים, שברים בקירות המבנה, טיח פגום ועוד.

דוגמה מצוינת לעבודה לקויה של צבע וטיח ניתן לראות בתמונה הבאה:

גימור טיח לא מקצועי

גימור טיח לא מקצועי

זה נוגד את תקנות הבנייה המציינות ש"במערכת טיח המיועדת לגימור בשכבת צבע בלבד, לא ייראו סדקים שעוביים גדול מ- 0.3 מילימטר".

ליקויים במערכת האינסטלציה של הדירה

מערכת האינסטלציה של הדירה היא אחת המערכות החשובות ביותר בתשתית דירה. אם קיימים ליקויי בניה במערכת האינסטלציה, הם חייבים להיות מטופלים על ידי הקבלן לפני כניסת הדיירים.

במהלך בדיקת בדק בית איתר מהנדס מטעמנו מספר ליקויי בניה במערכת האינסטלציה כגון דוד חשמל שהותקן פגום, קופסאות ביקורת סתומות, חלק מהצנרת עוברת בקירות הדירה ללא שרוולים מגנים ועוד.

חיפויים וריצופים לא תקינים

מהנדס בדק בית איתר במהלך הבדיקה מספר חיפויים לא תקינים בחדר הרחצה ובמטבח. ליקויים כאלו של חיפוי קרמיקה או ריצוף לקוי יכולים להוביל להיווצרות של רטיבות בקירות, מה שגורר פגיעה קשה בקירות ורצפת הדירה.