בניה ירוקה הוא  סגנון בניה שנמצא בימים אלו עוד בחיתוליו, אך בניה ירוקה תופסת יותר תשומת לב בהיותה בניה ששואפת להיות בגבול הקדמה בתחום הנדל"ן. בשנים האחרונות יותר ויותר עסקים ובתים פרטיים מבינים שלבניה ירוקה יש יתרונות רבים ובאזורים רבים בארץ מתבצעים פרויקטים עם פיקוח בניה ירוקה, והמגמה בישראל היא בהחלט מגמה של התרחבות.

המושג בניה ירוקה מייצג סגנון בניה אשר שואף, ובונה על פי כך, לצמצם את הפגיעה באיכות הסביבה במהלך הבניה עצמה ועם השימוש במבנה. בניה ירוקה מנסה להשתמש בכמה שיותר משאבים טבעיים בתהליך הבניה עצמו וליצור סינרגיה בין הסביבה למבנה. עם זאת, תהליך הבניה הירוקה מורכב ביותר ומצריך ידע מקצועי עדכני וניסיון רב בהמרת טכניקות בניה מסורתיות לבניה ירוקה, לכן, פיקוח בניה ירוקה תופס חלק עיקרי בכל פרויקט בניה ירוקה. אם הנכם מעוניינים לבצע בניה ירוקה בפרויקט שלכם, מומלץ להעסיק מפקח בניה עם ידע מקצועי וניסיון בפיקוח בניה ירוקה.

היתרונות של בניה ירוקה

היתרון הכי משמעותי בסגנון הבניה הירוקה הוא החיסכון בעלויות בניה ותחזוקת מבנה. על ידי שימוש בטכניקות בניה ירוקה בעל הפרויקט יכול לחסוך בעלויות חומרי גלם, על ידי שימוש בחומרי גלם ממוחזרים או חומרי גלם טבעיים שעלותם נמוכה מחומרי גלם מעובדים לבניה. כמובן שיש לציין שעל מנת לבצע בניה חסכונית במהלך העבודות יש צורך לבחור מפקח בניה מנוסה שיבצע פיקוח בניה על ההוצאות בפרויקט.

נוסף על כך, מבנה שנבנה על עקרונות הבניה הירוקה יכול בהחלט להעניק חסכון משמעותי באנרגיה, לרבות בהוצאות חשמל ומים, בתחזוקת המבנה והשימוש היומי של הדיירים. לדוגמה, בניה עם פיקוח בניה ירוקה מאפשרת לתכנן ולבנות את המבנה עם חשיפה מקסימלית לאור טבעי במהלך היום, מה שיאפשר חסכון בשימוש חשמל לתאורה מלאכותית במהלך היום. בניה עם חשיפה מקסימלית לאור טבעי יכולה להוות חסכון משמעותי בתאורה למשרדים מסחריים שמרבית פעילותם מתבצעת לאורך היום.

בניה ירוקה גם מהווה דרך לשמור על הסביבה מפני מפגעים סביבתיים שנוצרים כתוצאה מבניית המבנה, ובכך לשמור על הטבע סביב המבנה הבנוי. כאשר הבניה מתבצעת בעזרת חומרי גלם טבעיים, כגון עץ או סלע, תשתית האדמה נפגעת פחות. גם מבחינת סילוק חומרים של הבניין ניתן להשתמש בטכניקות בניה ירוקות שונות על מנת לצמצם את הפגיעה בסביבה.

למה חשוב לבצע פיקוח בניה בפרויקטים של בניה ירוקה?

מכיוון שהבניה הירוקה הנה בניה מאוד מורכבת, שמשתמשת במגוון טכניקות בניה מתקדמות שאינן ידועות לכל קבלן מבצע, מומלץ להעסיק מפקח בניה עם ניסיון בתחום הבניה הירוקה. כבר היום פיקוח בניה נחשב לחלק בלתי נפרד מהבניה המסורתית, על מנת לאתר ליקויי בניה שוטפים בבניה, וחשיבות פיקוח הבניה עוד יותר גדול בסגנונות בניה מתקדמים כמו בניה ירוקה. מפקח בניה מנוסה בפיקוח בניה ירוקה מתפקד בתור הגורם המוסמך הראשי בפרויקט הבניה הירוקה ומנחיל את הידע שלו לשאר בעלי המקצוע השונים אשר נוגעים בפרויקט. במידה וקיימים בעלי מקצוע (אדריכלים, קבלנים ושיפוצניקים) שאינם בעלי ידע בתהליכי הבניה הירוקה, מפקח הבניה ידריך אותם לעבודה על פי המפרט המבוקש של בעל הפרויקט.

שתי הטכניקות המרכזיות בבניה הירוקה

  1. בניית מתאר המבנה ועמידתו על פי הסביבה – הבניה הירוקה משתמשת בגורמי סביבה שונים לקבוע את מתאר המבנה הטוב ביותר ומיקומו בהתאם. למשל, תמיד תילקח קו התזוזה של השמש ביחס למיקום המבנה להתאמה אופטימלית של אור טבעי במהלך היום. כיווני האוויר או שינויים טופוגרפיים בקרקע ישפיעו על סגנון מתאר המבנה לסינרגיה גבוהה יותר עם הטבע. פיקוח בניה ירוקה מקצועי יעניק דגש לגורמים אלו כבר בשלב בחירת הקרקע.
  2. שימוש בחומרי גלם ירוקים – הבניה הירוקה מתמקדת בשימוש בחומרי גלם ירוקים, גם בכדי לחסוך בעלויות וגם בכדי ליצור הכלאה טובה יותר בין הסביבה למבנה. פיקוח בניה מקצועי ידאג להבטיח סינרגיה גבוהה בין הסביבה לבניה מבלי לפגוע באיכות הבניה עצמה. למשל, לרוב ניתן לבנות בניה חיצונית בעץ ולא מבטון בכדי לייצר שילוב טבעי יותר למבנה.