בשנים האחרונות בניה קלה נעשית שכיחה יותר, לרבות בפרויקטים של בניה תעשייתית, יותר ויותר מפעלים פונים להשתמש בבניה קלה כפתרון זול למבנים תעשייתיים. אך מכיוון שבניה קלה עדיין מתפתחת, חשוב שכל עסק שמבצע פרויקט בניה קלה תעשייתית יבצע פיקוח בניה קלה בעזרתו של מפקח בניה מקצועי ומנוסה בתחום הבניה הקלה.

מהי בניה קלה?

בניה קלה מוכרת לפי מספר שמות (בניה מודולרית, בניה מתועשת, בניה מהירה) אך בבסיסה היא בניה אשר מתבצעת באמצעות חלקי בניין בעלי משקל נמוך המותאמים לפונקציונאליות מסוימת. בניה קלה מורכבת במהירות ובקלות במתחם בניה תחת פיקוח בניה קלה, כאשר יציקות הבניין הקלות מוכנות מראש במפעל. במילים אחרות, חלקי הבניין מיוצרים בצורתם הסופית (כולל חיפוי וגמר) ומורכבים באזור המיועד לבניה ושם הם מוצבים לקבלת התוצאה הסופית.

יתרונות הבניה הקלה

  • הבניה הקלה מאוד פופולארית מכיוון שהיא קודם כל פתרון בניה מאוד זול למי שמפרט הבניה מספק את צרכיו, בין אם זה בניית מכסה להחזקת ציוד או בין אם זה יחידת דיור משנית לדיור פרטי.
  • הבניה הקלה יכולה להיות מותאמת על פי צרכיו של הלקוח, כך שהרבה מפעלים יכולים לבקש מפרטים מיוחדים שיתאימו לצרכי העבודה שלהם בלי דחיות משמעותיות בזמני הבניה.
  • בניה קלה יכולה להתבצע במהירות, בהשוואה לבניה קונבנציונאלית, אם היא מתבצעת תחת פיקוח בניה ובמקצועיות גבוהה. קבלנים של פרויקטים תעשייתיים של בניה לרוב נדרשים להעמיד בניה גמורה תוך זמן קצר מאוד, ובניה קלה היא תמיד הפתרון האופטימלי.
  • בניה קלה גם תופסת הרבה פחות מקום, עוד יתרון שגופים תעשייתיים מאוד אוהבים. במידה ויש צורך לבנות מבנים שינצלו מקסימום שטח, כמו במקרה של מחסנים למשל, בניה קלה מעניקה את הפתרון הטוב ביותר. רק להמחשה, בכדי להשיג בידוד להבטחת מעלות בטמפרטורה סבירה בבניה הקונבנציונאלית (בניה מבטון) יש לבנות קיר בעובי 20 סנטימטר לעומת קיר בעובי 15 סנטימטר בלבד בבניה קלה.

 

למי מתאימה בניה קלה?

רוב הבניה הקלה שמתבצעת תחת פיקוח בניה כוללת בניה למגזר התעשייה, לרבות מפעלים אשר זקוקים לבתי מלאכה או יחידות אחסון גדולות. המפעלים אוהבים את הבניה הקלה מכיוון שהיא תתבצע במהירות, בהתאמה לצרכי המפעל והכי חשוב בעלויות נמוכות. עוד בזאת, האפשרות שהבניה עצמה מתבצעת בחלק נפרד מהאזור התעשייתי ורק הרכבת המבנה מנצלת משאבים של מקום, המפעלים לא חייבים להפסיק את עבודתם על מנת לאפשר את הבניה הדרושה. חשוב שבכל בניה קלה בתעשייה יהיה מפקח בניה אחראי שיבצע פיקוח בניה קלה על ייצור והרכבת המבנה מטעם המפעל.

עם זאת, ישנם לקוחות פרטיים אשר משתמשים בפתרונות בניה קלה גם לבניה פרטית. בניה קלה ניתן למצוא בבניה הפרטית בתור תוספות בניה, בין אם זה מרפסת או בין אם זה יחידת דיור נוספת. הסיבה שכן משתמשים בבניה קלה במגזר הפרטי הוא הרצון לחסוך בעלויות, גם אם מדובר על התפשרות באיכות הדיור. מומלץ לבצע פיקוח בניה על תוספות בניה קלה במגזר הפרטי בכדי להבטיח איכות מקסימלית של דיור. יש גם לציין שאכן ישנם אזורים שבהם מתבצעת בניה קלה מלאה לדירות מגורים פרטיות, אך בניה זו מועטה יחסית ולא יכולה להתבצע בלי פיקוח בניה צמוד.

למה פיקוח בניה כל כך חשוב בבניה קלה?

פיקוח בניה חשוב בכל פרויקט בניה קלה מכיוון שתחום הבניה הקלה עדיין נמצא בחיתוליו בישראל ולא כל הקבלנים המבצעים מחזיקים בכל הידע המקצועי הנדרש לבצע בניה איכותית ואופטימלית, ולכן, חשוב שבעל הנכס יציב מפקח בניה מנוסה בפיקוח בניה קלה על השלמת הפרויקט. נוסף על כך, מכיוון שהבניה עצמה מתבצעת במתחם הקבלן ורק מורכבת במתחם הלקוח, חשוב שיהיה נציג מקצועי מטעם הלקוח אשר יפקח על איכות הבניה של הקבלן.