קבלת פרוטוקול מסירה דירה מקבלן היא ההזדמנות של הדיירים להזמין מהנדס בדק בית בכדי לבחון את מצב הדירה, ולאחר מכן, לדרוש מהקבלן לתקן את ליקויי הבניה שאותרו על ידי המהנדס. חשוב להזמין בדיקת בדק בית לפני חתימה על פרוטוקול מסירה מהקבלן.

פרוטוקול מסירה דירה מקבלן הוא למעשה מסמך, שמקבל קונה הדירה החדשה מהקבלן, המציג רשימה של כל המתקנים הקיימים בדירה, החל מהבנייה במטבח ועד לכל האלמנטים בחדר הרחצה.

קונה הדירה רשאי לסמן הערות לקבלן ליד כל הסעיפים הללו במידה וישנם ליקויי בניה. כל קבלן מעוניין שהלקוח שלו ימלא פרוטוקול מסירה בכדי לוודא שהדירה מאושרת על ידי הדייר לשביעות רצונו.

מדוע חשוב להשלים בדיקת בדק בית לפני פרוטוקול מסירה דירה מקבלן

מכיוון שלקונה הדירה אין את הידע והניסיון המקצועי בהערכת מצב הבנייה בדירה ואיתור ליקויי בניה על פי תקנות הבנייה, כל קונה דירה חדשה מקבלן חייב להזמין מהנדס בדק בית שיבצע עבורו בדיקת בדק בית לאיתור ליקויי בניה בדירה לפני חתימה על פרוטוקול מסירה דירה מקבלן.

מהנדס בדק הבית מעניק לקונה הדירה חוות דעת הנדסית המפרטת את כל ליקויי הבניה בדירה, שאותה יכול קונה הדירה להגיש לקבלן כחלק מפרוטוקול המסירה, לטיפול בכל הליקויים לפני החתימה הסופית על אישור מסירת הדירה.

אילו ליקויי בנייה יכולים להתגלות במהלך בדיקת בדק בית?

במהלך בדיקת בדק בית יכולים להתגלות מגוון רחב של ליקויי בניה, ולכן חשוב לבצע בדיקה לפני חתימה על פרוטוקול מסירה. להלן מספר דוגמאות לליקויי בניה שאותרו על ידי חברתנו לפני חתימה על פרוטוקול מסירה:

צביעה ועיבוד גליפים ליקויים בדלתות הפנים

בניגוד למפרט הכללי סעיף 11031 לפיו "כל משטחי טיח ובטון יינוקו היטב מגרגירי חול, זנבות מלט, כתמים, פריחות, אבק ולכלוך. יש לסתום חורים, שקעים ליד ברזל זיון, סדקים ושאר פגמים באמצעות מלט צמנטי עד שהמשטח יהיה חלק אחיד וישר".

ניתן לראות בתמונה הבאה שהקבלן לא ביצע את עיבוד הגליפים בהתאם:

פרוטוקול מסירה דירה מקבלן – ליקויי עיבוד גליפים

פרוטוקול מסירה דירה מקבלן – ליקויי עיבוד גליפים

נדרש לשפשף את הצבע ,להכין את גליף לצביעה ולצבוע מחדש תוך הקפדה על ביצוע מקצועי וקבלת גוון תואם ומראה אחיד.

מסילות חלונות יציאה למרפסת ללא איטום

במסילות התחתונות של המכלולים בחלונות היציאה למרפסת חסרים אלמנטים לניקוז עם שסתומים חד כיווניים למניעת חדירת מים ורוח. הדבר מהווה ליקוי תפקודי שיכול להוביל לחדירת מי גשם, מה שמוביל לרטיבות.

יש להחליף את המסילה התחתונה הפתוחה במסילה תקינה עם מערכת לניקוז מי גשם, אטמי פרצים ושסתומי ניקוז חד כיווני למניעת כניסת רעש, רוח ומי גשם.

זכוכית לא בטיחותית בחלונות הסמוכים לרצפה

בניגוד לת"י 1099 חלק 1 ות"י 938 חלק 3 סעיף 2.1.1 . סמוך לרצפה העובי מינימום של זכוכית צריך להיות 6 מ"מ, עד גובה 0.8 מטר מהרצפה (למעט אם השטח קטן מ – 0.5 מטר מרובע).

מהנדס בדק בית ממליץ להחליף לזכוכית בטיחותית תקנית על פי תקנות הבנייה.

פגיעות ופגמים באריחים

בניגוד לת"י 1555 חלק 3 סעיף 5.1.4.4 הדורש בדיקת שלמות ונקיות האריחים ופסילה של כל אריח שאינו עומד בדרישות ת"י 314, והחלפת אריחים פגומים או אריחים שנפגעו במהלך העבודות.

פגיעות ופגמים באריחים

פגיעות ופגמים באריחים

נוסף על כך, מהנדס בדק הבית ציין בחוות הדעת ההנדסית שיש חשש לאריחים חלולים ברצפה. הוא ציין שניתן להבחין על קיום של חללים ריקים מתחת לאריחים לפי הרעש הנשמע בעת דריכה על האריחים. נמצאו גם אריחים השבורים בקצותיהם, במספר מקומות נמצא כי קיימים סדקים ברובה וקיימים אריחים שקועים.

הדבר יוצר מפגע בטיחותי עקב הסיכון לשקיעת אריחים ועלול לגרום לחדירת מים וגרימת נזקים נוספים.