בדיקת בדק בית לאיתור ליקויי בניה חייבת להתבצע לפני חתימת הדיירים על פרוטוקול מסירת דירה מקבלן. רק כך קונה הדירה יכול להבטיח שהוא רוכש דירה חדשה מקבלן העומדת בכל תקנות הבנייה בישראל והיא דירה הראויה למגורים תקינים. אז אל תשכחו להזמין מהנדס מומחה בדק בית.

השלב שבו הקבלן מזמין את הדיירים החדשים להגיע ולחתום על פרוטוקול מסירת דירה מקבלן הוא שלב מאוד מרגש עבור קונה הדירה. זה הרגע שעליו הוא חלם הרבה זמן – להיכנס לדירה החדשה שבבעלותו. רוב הקונים של דירה חדשה רוצים לחתום על פרוטוקול המסירה כמה שיותר מהר.

אך חשוב לזכור שהקבלן לא בהכרח מעניק לכם דירה הראויה למגורים. יכול מאוד להיות שקיימים ליקויי בניה בדירה שצריכים לקבל התייחסות של הקבלן לפני שאתם חותמים על פרוטוקול מסירת דירה מקבלן. בשביל זה תמיד כדאי להזמין מהנדס מומחה בדק בית לבדיקה של הדירה ואיתור כל ליקויי הבניה הקיימים בדירה.

מקבלים חוות דעת הנדסית ממהנדס בדק בית על טיב הבניה בדירה שניתן להגיש לקבלן לפני החתימה על פרוטוקול מסירת דירה בכדי לדרוש ממנו לטפל בכל ליקויי הבניה לפני האישור על קבלת המפתח.

לא חושבים שיש מה לבדוק לפני שקונים דירה מקבלן? לא מאמינים שאתם צריכים לבצע בדק בית לפני חתימה על פרוטוקול מסירת דירה מקבלן? ברצוננו לשתף איתכם מספר ליקויי בניה שחברתנו איתרה במהלך בדיקת דירה חדשה מקבלן בחודש האחרון:

ליקויים של איטום ובידוד

מהנדס בדק בית תמיד בודק בדירה חדשה מקבלן את טיב האיטום בדירה על מנת לוודא שלא יכולים להיווצר בעיות של רטיבות בקירות. בדירות שיש להן מרפסת, מהנדס בדק בית בודק גם את תקינות האיטום של חלונות היציאה למרפסת (בכדי לוודא שלא יכולים לחדור מי גשמים לקירות הדירה ולדירה עצמה).

במהלך בדיקת בדק בית של דירה חדשה מקבלן גילה מהנדס בדק הבית, שחסר איטום מסביב לחלונות היציאה למרפסת של הדירה. ניתן לראות בבירור בתמונה הבאה שלא בוצעה הנחת רובה איטום בחיבור של הקיר למסגרת האלומיניום של חלונות היציאה למרפסת.

איטום לקוי למרפסת

איטום לקוי למרפסת

בנייה שלא עומדת בתקן הישראלי

הקבלן לא בהכרח בונה את שלל המרכיבים בדירה על פי תקנות הבנייה הישראליות. לפעמים זה בגלל רשלנות של הקבלן או לפעמים זה פשוט עקב אי ידיעת תקנות הבנייה המעודכנות כנדרש.

לדוגמה, במהלך בדיקת בדק בית גילה מהנדס בדק הבית של חברתנו שגובה האסלות התלויות בחדרי הרחצה אינו תואמות את תקנות הבנייה הישראליות. האסלות בדירה הותקנו בגובה של 42 סנטימטר, בעוד שעל פי תקנות הבנייה בישראל נדרש להתקין את האסלות בגובה של 38-40 ס"מ. ההתקנה עברה את הגובה המקסימלי שניתן.

חשוב להפנים שתקנות הבנייה הישראליות נוצרו על מנת להבטיח איכות בנייה תקינה בדירה ושימוש תקין על ידי הדיירים בדירה, כך שחשוב לוודא שהדירה בנויה על פי התקנות הישראליות. רק מהנדס בדק בית יכול לתת לרוכש הדירה תמונת מצב ריאלית לגבי העמידה בתקנות הבנייה.

שברים במרצפות הדירה

אחד מהליקויים הנפוצים ביותר בדירות חדשות מקבלן הוא שברים במרצפות. במהלך הבניה של דירה חדשה יש סיכוי גדול מאוד שייווצר שבר באחת המרצפות בדירה בגלל העבודות המתמשכות בדירה.

לדוגמה, במהלך בדיקת בדק בית אותרו מספר שברים ושריטות במרצפות בחדר השינה הראשי בדירה. ניתן לראות בתמונה הבאה את השברים והשריטות הבולטות במרצפות.

פרוטוקול מסירת דירה מקבלן - שברים ושריטות במרצפות

פרוטוקול מסירת דירה מקבלן – שברים ושריטות במרצפות

זאת בניגוד לתקנות הבנייה 1555 חלק 3 סעיף 5.1.4.4 הדורש "בדיקת שלמות ונקיות האריחים ופסילה של כל אריח שנפגם במהלך העבודות בדירה". הקבלן חייב לטפל בליקויים שכאלו לפני שהוא מזמין את קונה הדירה לחתום על פרוטוקול מסירת דירה בכדי להבטיח מסירת דירה העומדת בכל תקנות הבנייה.